Film o księżach-męczennikach robi furorę na Filipinach. „To obowiązkowy film historyczny”

Tysiące Filipińczyków ruszyło do kin, by obejrzeć biograficzny film, ukazujący historię trzech księży straconych przez hiszpańskich kolonizatorów w XIX wieku. Do „obowiązkowego” obejrzenia dokumentu zachęcił Filipińczyków bp Pablo Virgilio David, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Filipin.

Wprowadzony w całym kraju na ekrany kin w Boże Narodzenie, historyczny film biograficzny „GomBurZa” opowiada historię trzech rodowitych filipińskich księży: 72-letniego Mariano Gomeza, 35-letniego Jose Apolonio Burgosa i 36-letniego Jacinto Zamory. Tytuł filmu nawiązuje do pierwszych liter nazwisk kapłanów, którzy zostali straceni 17 lutego 1872 r na rozkaz hiszpańskich władz kolonialnych pod zarzutem działalności wywrotowej, zdrady stanu i rzekomy udział w buncie w Cavite w styczniu tego samego roku.

Wyprodukowany przez Jesuit Communications, MQuest Ventures i CMB Film Services, film otrzymał już nagrody na kilku festiwalach filmowych, w tym na trwającym do 7 stycznia 49. Festiwalu Filmowym Metro Manila.

„Znam GomBurZa odkąd byłem w szkole podstawowej, ale myślałem wówczas, że chodziło tylko o ich śmierć. Teraz, gdy jestem na studiach, dowiedziałem się, że są oni jednym z największych powodów, dla których Filipińczycy zapewnili sobie niepodległość” – powiedział po projekcji filmu w rozmowie z UCA News, Jon Ivan Torreros, 19-letni student komunikacji. „Byli więc siłą napędową... zwłaszcza, że byli również powodem przebudzenia nacjonalizmu dr Jose Rizala” – dodał Torreros.

Dr Jose Rizal, publicysta i lekarz jest uznawany na Filipinach za bohatera narodowego – jego działalność publicystyczna i narodowa, inspirowana postawą zamordowanych księży, przyczyniła się do przebudzenia dążeń niepodległościowych w kraju. Egzekucja Rizala wywołała masową rewolucję przeciwko hiszpańskiemu rządowi kolonialnemu, który rządził krajem od 1565 do 1898 roku. Rocznica jego stracenia przez hiszpańskich kolonialistów obchodzona jest jako święto narodowe.

'GOMBURZA' OFFICIAL FULL TRAILER | Enchong Dee, Cedrick Juan, and Mr. Dante Rivero
JesComTV

Biskup Pablo Virgilio David z Kalookan, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Filipin w wydanym 28 grudnia oświadczeniu przedstawił argumenty, dla których każdy Filipińczyk powinien „obowiązkowo” zobaczyć wyświetlany podczas tegorocznego, 49. Festiwalu Filmowego Metro Manila film.

„To dobrze udokumentowany film historyczny, który pomaga wrócić do pierwszej iskry patriotyzmu, która ukształtowała filipińską tożsamość, która ostatecznie zjednoczyła nas Tagalogów, Kapampangańczyków, Ilocanos, Cebuanos, tubylców, metysów, criollos i wszystkich innych mieszkańców tych ponad 7000 wysp w jeden naród w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku” – zaznaczył w oświadczeniu biskup. Dodał, że po obejrzeniu filmu bardziej można docenić, co to znaczy był Filipińczykiem. „GomBurZa” to obowiązkowy film historyczny – dodaje.

Filipiński dziennikarz Howie Severino na swoim profilu na Fecebooku napisał, że „GomBurZa jest jednym z najbardziej uświęconych słów w historii Filipin”.

„Istnieje pewna ogólna świadomość ich związku z tym, co nastąpiło po nich – zainspirowanym Jose Rizalem i wzrostem filipińskiej świadomości, która doprowadziła do rewolucji 1896 roku” - napisał Severino.

Podczas Festiwalu Filmowego Metro Manila film został wielokrotnie nagradzany, w tym nagrodą dla najlepszego aktora, najlepszego reżysera, drugiego najlepszego filmu, najlepszych zdjęć, najlepszego projektu produkcji, najlepszego projektu dźwięku oraz specjalną nagrodę Gatpuno Antonio Villegas Cultural Award.

Źródło: ucanews.com

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama