W Paryżu otwarto tęczowy Dom Dumy dla zawodników LGBTQ+. Szacunek i tolerancja? Nie dla katolików

Po skandalicznym otwarciu Olimpiady w Paryżu jej organizatorzy „kontynuują trend”. Nad Sekwaną otwarto Olimpijski Dom Dumy – „przyjazne miejsce dla gejów i lesbijek”. Szkoda, że szacunek i tolerancja dotyczy tylko jednej grupy. I nie są to katolicy.

W poniedziałek wieczorem w Paryżu został otwarty Olympic Pride House (ang. Olimpijski Dom Dumy – red.). Pierwsze „przyjazne miejsce dla gejów i lesbijek” otwarto podczas igrzysk w Vancouver w 2010 r. W otwarciu uczestniczył francuska minister sportu Amélie Oudéa-Castéra, która w wywiadzie dla The Associated Press powiedziała, że jest to ważne, by „nadal walczyć z wszelkimi rodzajami dyskryminacji”.

„Musimy napędzać postęp w społeczeństwie, a powodem, dla którego tu dziś jestem, jest to, że sport jest bardzo potężnym środkiem, aby to zrobić” – wyznała.

Jakby tego było mało, organizatorzy na oficjalnej stronie igrzysk chwalą się, że „niezwykła ceremonia otwarcia nadała całkowicie nowoczesny ton igrzyskom, z ekstrawagancką, celebracją różnorodności ekstrawagancji, która postawiła centrum uwagi społeczności LGBTQIA+”, a nowy paryski Pride House ma na celu „kontynuację tego trendu”.

W tym kontekście francuska minister sportu także wyraziła swoją „dumę”.

„Podobnie jak my wszyscy, byłam bardzo dumna z ceremonii otwarcia w piątek wieczorem. Myślę, że to Miasto Światła, to miasto miłości, wyraziło się z szacunkiem. Wyraziło się mieszanką tradycji i nowoczesności, która honoruje nasz kraj i pozwoliła mu pokazać, do czego jest zdolny. A kiedy pogodzi się ze sobą, obejmując wszystkie wymiary swojej wielkości, wszystkich swoich obywateli, wszystkich swoich obywateli, bez dyskryminacji, jest to najpiękniejszy kraj na świecie” – powiedziała Amelie Ouza-Castara.

Szkoda tylko, że hasło walki z dyskryminacją nie dotyczy chrześcijan, których podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich obrażono – parodiując scenę „Ostatniej Wieczerzy”. Z kolei sportowcom, którzy wykonują przed zawodami znak krzyża, grozi się sankcjami.

Według agencji AP, powołującej się na portal Outsport olimpiada w Paryżu ma rekordową liczbę zarejestrowanych sportowców LGBT+, czyli 193 zawodników. Przyznających się do wiary w Boga – i zawodników i widzów – jest z pewnością kroć więcej.

Źródło: apnews.com, outsports.com, olympics.com

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama