Kiedyś oczywiste było, że był starcem. Dziś jako pewnik podaje się to, że w chwili ślubu był młody. Jak było naprawdę?
Św. Józef milczy nie tylko na kartach Ewangelii. Niewiele jest innych źródeł, które coś mówiłyby o mężu Maryi. Z tego powodu krąży wiele domysłów na temat Józefa. Spróbujmy zweryfikować kilka z nich.
Ile miał lat, gdy urodził się Jezus?
Biblia nie podaje jego wieku, ani szczegółów, które pozwoliłyby wskazać, że był stary lub młody. Przez wieki przedstawiano go jako starca – w ikonografii, czy choćby z polskiej kolędzie. Dziś częste jest przekonanie, że nie był wiele starszy od Maryi. Według tej wersji starość Józefa wymyślono, by wytłumaczyć, dlaczego tworzył z żoną białe małżeństwo. Jednak w rzeczywistości przekonanie, że Józef był młody jest domysłem. Nie pojawiły się żadne nieznane dotąd historyczne źródła, które mówiłyby na temat jego wieku coś, czego wcześniej nie wiedzieliśmy. Można ewentualnie zaufać źródłom innego rodzaju, jak objawienia bł. Katarzyny Emmerich. Według niemieckiej wizjonerki św. Józef jednak był sporo starszy od Maryi. Miał mieć o 30 lat więcej, zatem w czasie, gdy „wziął małżonkę do siebie” byłby po czterdziestce.
Kim był z zawodu?
Tutaj Biblia jest jednoznaczna. Wiemy, że adopcyjny ojciec (mówiąc współczesnym językiem) Jezusa był cieślą. Wątpliwości dotyczą tego, co konkretnie wytwarzał lub naprawiał. Św. Marek określa Józefa greckim słowem tékton, które u Homera oznacza budowniczego statków. Rodzinne strony opiekuna Jezusa nie leżą nad morzem, więc najprawdopodobniej Józef był po prostu cieślą o wysokich kwalifikacjach. Żyjący w czasach bliskich Józefowi św. Justyn wspomina, że wyrabiał on jarzma dla wołów.
Czy są potwierdzone objawienia św. Józefa?
Są, choć – jak to często w takich sytuacjach bywa – karierę robiły także te niepotwierdzone. Do tych nieprawdziwych zaliczyć można XX-wieczne objawienia z Itapiranga w Brazylii. Początkowo zostały one uznane przez miejscowego biskupa. Jednak w lutym 2017 r. Kongregacja Nauki Wiary oceniła je negatywnie, a diecezja uznała decyzję Stolicy Apostolskiej. Fałszywa były też rzekoma kontynuacja objawień z Gietrzwałdu, podczas której miał się pojawiać mąż Maryi (same objawienia maryjne w Gietrzwałdzie były prawdziwe).
Najstarsze znane objawienia miały miejsce w Cotignac we Francji w 1660 r. Św. Józef ukazał się młodemu pasterzowi. Pod wpływem tego zdarzenia król Ludwik XVI uznał przypadającą 19 marca uroczystość św. Józefa świętem państwowym. Adopcyjny ojciec Jezusa objawił się też w Knock w Irlandii w 1879 r., a także podczas jednego z objawień w Fatimie.
W XVII w. św. Józef miał się objawić w Polsce niejakiemu Stobieni, uleczyć go z choroby i nakazać namalowanie obrazu. Sprawa jest słabo opisana, więc nie da się zweryfikować prawdziwości objawień. Zdarzenie dało jednak początek kultowi świętego w Kaliszu, gdzie znajduje się obraz Józefa autorstwa Stobieni.
Źródła: aciprensa.com, deon.pl, aleteia.pl, K. Emmerich „Żywot Jezusa” za; scribd.com