Kościoły w Jerozolimie o planach masowego wydalenia Palestyńczyków: głęboko naruszające godność człowieka

Patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie ostrzegają przed poważnym niebezpieczeństwem masowego wydalania Palestyńczyków ze Strefy Gazy. We wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że byłoby to „niesprawiedliwe, głęboko naruszające godność człowieka”. Podkreślili, że ludzie, którzy od pokoleń zamieszkiwali ziemię swoich przodków, nie powinni być zmuszani do wygnania.

W ten sposób Kościoły wsparły stanowisko króla Jordanii Abdullaha II i prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego, którzy stwierdzili, że wyraźnie i jednoznacznie musi zostać odrzucona jakakolwiek próba wypędzenia ludności z ich ziem. Ostatnio na pierwsze strony mediów trafiły plany prezydenta USA Donalda Trumpa, który chce zamienić zniszczone obszary w Strefie Gazy w „Riwierę Bliskiego Wschodu” i w tym celu przesiedlić tamtejszą ludność do innych krajów.

W obliczu ogromnych zniszczeń w Strefie Gazy zwierzchnicy Kościołów zwrócili uwagę na tragedię moralną i humanitarną. Przypomnieli, że w wojnie, która wybuchła po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael, zginęły tysiące niewinnych ludzi. Dzieci, osoby starsze i chore cierpią niewyobrażalne cierpienia. W tej sytuacji wezwali świat do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w celu powstrzymania katastrofy. Należy uwolnić więźniów i zakładników po obu stronach i natychmiast umożliwić nieograniczony dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

Podczas spotkania z dyplomatami i przedstawicielami ONZ w Jerozolimie Kościoły w Ziemi Świętej zaapelowały też o wsparcie przy odbudowie Strefy Gazy oraz instytucji kościelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Kościoły muszą zostać uznane za „kluczowych aktorów w tworzeniu trwałego pokoju dla Izraelczyków i Palestyńczyków” – oświadczył po spotkaniu Patriarchat Grecko-Prawosławny Jerozolimy.

Na spotkaniu przedstawiciele Kościołów, wśród nich patriarcha grecko-prawosławny Teofil III, kustosz Kustodii Ziemi Świętej o. Francesco Patton i anglikański arcybiskup Jerozolimy Husam Naum, zaapelowali o ochronę dzielnic chrześcijańskiej i ormiańskiej na Starym Mieście w Jerozolimie oraz o utrzymanie status quo.

Według Patriarchatu, głównym tematem dorocznego spotkania był wpływ wojny w Strefie Gazy i regionie na lokalne społeczności chrześcijańskie, a także narastająca wrogość wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Patriarcha Teofil III podkreślił znaczenie współpracy dyplomacji i Kościołów. „Musimy współpracować, aby zachować wieloreligijny, wieloetniczny i wielokulturowy charakter Ziemi Świętej” – mówił patriarcha.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama