Papież o ewangelizacji młodych: wiara musi być żywym doświadczeniem wyniesionym z domu

Na zaniedbania w przekazywaniu wiary nowym pokoleniom zwrócił uwagę Papież w przemówieniu do Dykasterii ds. Ewangelizacji. Franciszek wskazał w tym względzie na potrzebę przywrócenia skutecznych relacji z rodzinami i ośrodkami edukacyjnymi.

Ojciec Święty przyjął na audiencji uczestników sesji plenarnej tych członków dykasterii, którzy należą do Sekcji ds. Podstawowych Zagadnień Ewangelizacji w Świecie. Przygotowane z tej okazji przemówienie odczytał ks. Filippo Ciampanelli z Sekretariatu Stanu. Papież zwrócił w nim przede wszystkim uwagę na poważne konsekwencje sekularyzacji w niektórych Kościołach lokalnych. Chodzi tu zarówno o zatratę poczucia przynależności do wspólnoty chrześcijańskiej, jak i obojętność na wiarę.

„Są to poważne problemy, z którymi wielu braci i sióstr musi sobie radzić każdego dnia, ale nie możemy tracić ducha” – stwierdził Papież. – Sekularyzacja została przebadana i bardzo dużo już o niej napisano. Znamy jej negatywne skutki, ale nadszedł czas, aby zrozumieć, jaką skuteczną odpowiedź mamy dać młodszym pokoleniom, aby mogły odzyskać sens życia. Wysuwany przez sekularyzację postulat autonomii osoby nie może być rozumiany jako niezależność od Boga, ponieważ to właśnie Bóg gwarantuje wolność osobistego działania. (…) Dlatego wielką kwestią, która stoi przed nami, jest zrozumienie, jak przezwyciężyć to zaniechanie przekazywania wiary. W tym celu istnieje pilna potrzeba odzyskania skutecznych relacji z rodzinami i ośrodkami edukacji. Wiara w Zmartwychwstałego Pana, która stanowi serce ewangelizacji, aby mogła być przekazywana, musi pozostać żywym doświadczeniem wyniesionym z rodziny i wspólnoty chrześcijańskiej zmieniającego życie spotkania z Jezusem Chrystusem. Bez tego spotkania, rzeczywistego i egzystencjalnego, zawsze pojawi się ryzyko uczynienia z wiary teorii, a nie świadectwa życia”.

Papież wskazał też na potrzebę głoszenia Bożego Miłosierdzia. To odwieczne przesłanie zostało na nowo podjęte z mocą i w nowy sposób przez św. Jana Pawła II – przypomniał Franciszek. Podkreślił, że kiedy ewangelizacja dokonuje się w stylu miłosierdzia, serce jest bardziej otwarte na nawrócenie. Dotykamy bowiem tego, czego najbardziej nam potrzeba.

Franciszek nawiązał też do przypadającego w przyszłym roku jubileuszu. Ujawnił, że za kilka tygodni ogłosi w tej sprawie list apostolski.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama