Szokująca informacja: kard. Francesco Coccopalmiero zachęca Kościół do podjęcia stałego dialogu z masonerią

Do otwarcia stałego dialogu z masonerią wezwał emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, kard. Francesco Coccopalmiero. Uczestniczył on, pod koniec minionego tygodnia, w spotkaniu za zamkniętymi drzwiami między szefami włoskich lóż masońskich a wyższymi rangą przedstawicielami Kościoła katolickiego, które odbyło się w Mediolanie.

Od dawna Kościół naucza, że przynależność do stowarzyszeń masońskich jest niezgodna z jego nauką i dlatego pozostaje zakazana. Wierni, którzy do nich należą, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej – stwierdza deklaracja Kongregacji Nauki Wiary z 1983 roku.  W listopadzie ubiegłego roku Dykasteria Nauki Wiary potwierdziła to stanowisko.

Przemawiając na spotkaniu w Mediolanie na temat „Kościół katolicki a masoneria”, 85-letni kardynał Francesco Coccopalmiero według Il Messaggero powiedział, że jest przekonany, iż w ciągu ostatnich 50. lat miała miejsce ewolucja we wzajemnym zrozumieniu między masonerią a Kościołem.  

Purpurat był biskupem pomocniczym w Mediolanie za czasów kardynała Carlo Marii Martiniego (1927-2012). Zaproponował stałą dyskusję, także na poziomie oficjalnym.

Na spotkaniu przemawiali wszyscy trzej wielcy mistrzowie włoskich lóż masońskich - Stefano Bisi z Wielkiego Wschodu Włoch, Luciano Romoli z Wielkiej Loży Włoch i Fabio Venzi z Wielkie Regularnej Loży Włoch. Z różnymi niuansami, wszyscy bronili zgodności masonerii z wiarą katolicką.

Oprócz kardynała Coccopalmiero, Kościół katolicki reprezentowali arcybiskup Mario Delpini z Mediolanu, franciszkański teolog ojciec Zbigniew Suchecki OFM i biskup Antonio Staglianò, prezes Papieskiej Akademii Teologicznej.

Arcybiskup Delpini, podkreślił, że dialog z tajnym stowarzyszeniem jest ważny, i zaznaczył, że chodzi o wspieranie rozmów między ludźmi, aby poznać wzajemne punkty widzenia, aby zarejestrować ich zbieżność lub różnice. Dodał, iż konferencja nie kończy się żadnym dokumentem końcowym.

Ojciec Suchecki przygotował kompetentny raport na temat licznych wypowiedzi Kościoła przeciwko masonerii. Natomiast biskup Stagliano wygłosił długie przemówienie, którego treść była zasadniczo zgodna z żądaniami zwolenników masonerii, domagającymi się swobodnego dostępu do sakramentów i zmiany nauczania Kościoła.  

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama