Oswajał aborcję eufemistycznymi słowami „pro-choice”, czyli „za wyborem”. Sam zabił 75 tys. ludzkich istnień. Na pytanie, dlaczego nawrócił się na katolicyzm dr Bernard Nathanson powiedział: „żadna religia nie przypisuje tak ważnej roli do wybaczenia”. Warto dziś za prof. Roszkowskim przypomnieć historię nawrócenia byłego abortera, autora głośnego filmu pro-life „Niemy krzyk”.
Jednym z najważniejszych świadków, którzy diametralnie zmienili zdanie, wypowiadając się przeciw aborcji, był Bernard Nathanson, amerykański profesor nauk medycznych. Warto za prof. Wojciechem Roszkowskim przypomnieć historię jego nawrócenia, jako świadek Ewangelii odegrał ogromną rolę w uświadomieniu milionom ludzi dobrej woli na całym świecie, czym w istocie jest aborcja.
Pochodził z żydowskiej rodziny z Nowego Jorku, gdzie urodził się 31 lipca 1926 roku. Do trzynastego roku życia chodził do szkoły żydowskiej, jednak porzucił ją po tym, jak jego ojciec zaczął kpić z programu nauczania religijnego.
Młody Bernard ukończył wydział medyczny uniwersytetu w Montrealu i od 1952 roku posiadał licencję na wykonywanie zawodu w stanie Nowy Jork. Był wówczas ateistą nieprzywiązującym w ogóle znaczenia do wiary w Boga.
W ciągu następnego ćwierćwiecza dr Nathanson był liderem ruchu proaborcyjnego w Stanach Zjednoczonych. Należał do współzałożycieli organizacji „Pro-Choice America” i dochodowej kliniki aborcyjnej w Nowym Jorku. Był też współtwórcą taktyki oswajania aborcji przez wprowadzenie eufemistycznego określenia pro-choice, czyli „za wyborem”. Zamiast nazywania aborcji „zabójstwem” nazywano ją „wyborem”, tak jakby wybór posiadania lub nieposiadania dziecka był ten sam przed zajściem w ciążę i po nim. Jeszcze w 1973 roku dr Nathanson promował aborcję jako wybór w ramach złej sławy orzeczenia Sądu Najwyższego USA „Roe vs Wade”, legalizującego aborcję w całym kraju. Sam oceniał potem, że dokonał około 75 tysięcy aborcji.
Wraz z rozwojem ultrasonografii w latach siedemdziesiątych XX wieku dr Nathanson miał okazję zaobserwować aborcję w czasie rzeczywistym. To, co zobaczył na ekranie, diametralnie zmieniło jego podejście do tej procedury. Pod wrażeniem obrazu aborcji wydał w 1979 roku książkę Aborting America („Abortując Amerykę”), opisując w niej między innymi nadużycia prawne i medialne, jakie doprowadziły do orzeczenia „Roe vs Wade”, a także stwierdzając, że aborcja jest masowym ludobójstwem. W 1984 roku Bernard Nathanson nakręcił film The Silent Scream (Niemy krzyk), na którym widać, jak ludzki płód w łonie matki stara się uciec przed narzędziami medycznymi mającymi go zabić, otwierając usta w niemym krzyku.
Film „Niemy krzyk" można oberzeć tu: część 1 >> i część 2 >>
W 1987 roku nakręcił drugi film pod tytułem The Eclipse of Reason („Zaćmienie rozumu”), w którym przedstawił aborcję pięciomiesięcznego płodu. Film zdobył nagrodę na pięciu festiwalach filmowych i był nominowany do Oscara, ale spotkał się z oskarżeniami o manipulacje ze strony działaczy proaborcyjnych i organizacji Planned Parenthood, żyjącej z ogromnych zysków klinik aborcyjnych. Najwyraźniej Nathanson ugodził w potężne interesy.
W 1996 roku lekarz opublikował wspomnienia pod tytułem Hand of God („Ręka Boga”), w których przyznał, że latami współdziałał z barbarzyńską procedurą zabijania dzieci nienarodzonych na masową skalę. Sformułował swego rodzaju „wektorową teorię życia”, opartą na przekonaniu, że od momentu poczęcia istnieje samorzutny proces życiowy, który, jeśli nie zostanie przerwany, nieuchronnie prowadzi do narodzin ludzkiego dziecka.
W grudniu tegoż roku, za sprawą ks. Johna McCloskeya z Opus Dei, dr Bernard Nathanson przystąpił do Kościoła katolickiego. Przyjął chrzest z rąk kard. Johna O’Connora w katedrze św. Patryka na Manhattanie, a następnie przyjął Pierwszą Komunię świętą i sakrament bierzmowania. Na pytanie, dlaczego wybrał katolicyzm, odpowiadał, że „żadna religia nie przypisuje tak ważnej roli do wybaczenia”.
Dr Bernard Nathanson odegrał ogromną rolę w uświadomieniu milionom ludzi dobrej woli na całym świecie, czym w istocie jest aborcja. „Jestem przekonany, że Ameryka, która pozwala juncie moralnych bandytów narzucić sobie zło o nieobliczalnych rozmiarach i temu złu nadal rozkwitać, tworzy dla siebie śmiertelną spuściznę: millennium wstydu” – napisał dr Nathanson w innej książce, „The Abortion Papers. Inside the Abortion Mentality” („Materiały o aborcji. W kręgu mentalności aborcyjnej”, 1983).
W 1996 roku, na kilka dni przed głosowaniem w polskim Sejmie nad ustawą w sprawie ograniczenia stosowania aborcji, Nathanson przybył do Polski.
Między innymi modlił się na grobie ks. Jerzego Popiełuszki, spotkał się z polskimi biskupami i udzielił wywiadu w Radiu Maryja. Zmarł 21 lutego 2011 roku w Nowym Jorku.
Źródło: fragment książki „Potęga nawrócenia” prof. Wojciecha Roszkowskiego, Wydawnictwo Biały Kruk.