W Wigilię Franciszek otworzył Drzwi Święte w bazylice watykańskiej. Zainaugurował Rok Święty w Kościele

W Wigilię Bożego Narodzenia, Papież otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. W odróżnieniu od ostatnich jubileuszy, tym razem Drzwi Święte są otwarte wyłącznie w Wiecznym Mieście: w czterech bazylikach papieskich i więzieniu Rebibbia. Jubileuszowy odpust zupełny będzie można uzyskać także w kościołach wyznaczonych przez biskupów w diecezjach.

Po raz pierwszy Brama Święta w Bazylice Watykańskiej została otwarta w Wigilię 1499 roku za pontyfikatu Aleksandra VI. W 2000 roku otworzył ją Jan Paweł II z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, a w 2015 Franciszek, który zwołał Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Teraz ponownie otworzy te same Drzwi Święte, które po ostatnim jubileuszu zostały zamurowane. Stanowią one jedno z pięciu wejść do Bazyliki św. Piotra i zostały ufundowane z okazji Jubileuszu Roku 1950. Na zewnętrznym odrzwiach widnieje szesnaście płaskorzeźb z brązu przedstawiających historię Odkupienia i stanowiących katechezę nt. ludzkiego upadku i grzechu oraz Bożego przebaczenia. W bulli „Spes non confundit”, którą zapowiedział Jubileusz 2025, Franciszek podkreślił, że „Drzwi Święte symbolizują przejście do zbawienia – drogę do nowego i wiecznego życia, którą Jezus otworzył ludzkości”.

Ceremoniał otwarcia Drzwi Świętych liczy sześć wieków i z drobnymi poprawkami przetrwał do naszych czasów. Rytm nadaje mu modlitwa, śpiew, cisza i czytanie Ewangelii. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 18:30 w przedsionku bazyliki, gdzie została ogłoszona Ewangelia Jana: „Ja jestem bramą. Jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”. Przy słowach Psalmu 118, Franciszek stał się pierwszym pielgrzymem nadziei przekraczając „Bramę Pana, przez którą wejdą sprawiedliwi”. Dla papieża przygotowano specjalny podjazd dla wózka inwalidzkiego, którym się porusza. Gdy Franciszek otworzy Drzwi Święte, rozległy się wszystkie dzwony Bazyliki Watykańskiej, ogłaszając radość z tego wydarzenia i rozpocznie pielgrzymowanie.

Za papieżem przez Drzwi Święte przeszło ok. pięćdziesięciu innych pielgrzymów, począwszy od koncelebrujących kardynałów, biskupów i kapłanów, przez przedstawicieli innych Kościołów chrześcijańskich i reprezentantów pięciu kontynentów. Procesja ta reprezentowała wszystkich mężczyzn i kobiety na świecie, którym Jubileusz pragnie przekazać dobrą nowinę o „Nadziei, która nie zawodzi” w czasie, gdy ponad trzydzieści krajów na świecie spustoszonych jest przez konflikty zbrojne. Przygotowaniem do tej niezwykłej pielgrzymki jubileuszowej był kończący się rok, który z woli papieża poświęcony był w całym Kościele ponownemu odkryciu znaczenia modlitwy, a w szczególności modlitwy o pokój.

Gdy papież będzie otwierał Rok Święty w Bazylice Watykańskiej, będzie mu towarzyszyć ok. 25 tys. wiernych, którzy wezmą udział w Pasterce. Jednak oni będą mogli stać się pielgrzymami dopiero następnego dnia, kiedy to rozpocznie się jubileuszowe przechodzenie przez Drzwi Święte. Podobnie było za pontyfikatu Jana Pawła II w czasie otwarcia Wielkiego Jubileuszu. Cała ceremonia transmitowana będzie na telebimach ustawionych na Placu św. Piotra, gdzie jak się spodziewa Watykan, przybędą rzesze wiernych. Wydarzeniu towarzyszą wzmocnione środki bezpieczeństwa.

Na prośbę papieża Franciszka na uroczystość otwarcia Jubileuszu przywieziono do Watykanu figurkę Matki Bożej Nadziei. Pochodzi ona z włoskiej miejscowości Battipaglia i będzie ustawiona przy Konfesji Świętego Piotra do 6 stycznia.

Przedstawia ona Maryję trzymającą w dłoni różaniec i prezentującą światu małego Jezusa, która jedną dłonią wspiera się na krzyżu, którego podstawę stanowi kotwica. Od wieków z tą figurą wierni wiązali przesłanie nadziei, wypływające ze śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, który pokonawszy śmierć, stał się dla ludzkości kotwicą nadziei. Obecność tego szczególnego wizerunku Matki Bożej w Bazylice Watykańskiej wskazuje na maryjność pontyfikatu papieża Franciszka, który otwiera w Kościele już drugi jubileusz.

Watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych poinformowało, że na otwarcie Roku Świętego 2025 przygotowano dla Ojca Świętego specjalne paramenty liturgiczne: kapa, mitra, ornat, dalmatyka i Ewangeliarz. Jak informuje komunikat, nowe szaty liturgiczne mają oddawać przesłanie Jubileuszu, w którego centrum jest głoszenie światła chrześcijańskiej nadziei i dawanie świadectwa Bożej miłości.

Watykańska Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan wskazuje na znaczenie obecności przedstawicieli innych Kościołów chrześcijańskich podczas ceremonii otwarcia Roku Świętego. W tym kontekście przypomniano, że w czasie Jubileuszu przypadnie bardzo ważna rocznica dla wszystkich chrześcijan. Upłynie bowiem 1700 lat od obchodów pierwszego wielkiego soboru powszechnego, Soboru Nicejskiego. W bulli „Spes non confundit” papież podkreślił, że „Sobór Nicejski miał za zadanie zachowanie jedności, poważnie zagrożonej przez zaprzeczenie pełnej boskości Jezusa Chrystusa i Jego współistotności z Ojcem. Jego rocznica stanowi również zaproszenie dla wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych, aby podążały drogą ku widzialnej jedności, niestrudzenie poszukując odpowiednich form, które w pełni odpowiadałyby modlitwie Jezusa: «Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś»”.

Poza Bazyliką Watykańską Drzwi Święte zostaną otwarte jeszcze w trzech innych papieskich bazylikach Rzymu. Franciszek uczyni to osobiście w Bazylice św. Piotra, w trzech pozostałych zrobią to jego przedstawiciele: 29 grudnia w bazylice Świętego Jana na Lateranie, 1 stycznia w bazylice Matki Bożej Większej, a 5 stycznia w bazylice Świętego Pawła za Murami. Dodatkowo, 26 grudnia, Ojciec Święty otworzy w nadzwyczajnym geście Drzwi Święte w rzymskim więzieniu Rebibbia.

Obecny Rok Święty zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej 6 stycznia 2026 roku. Władze Rzymu spodziewają się, że w tym czasie do miasta przybędzie ponad 32 mln pielgrzymów i turystów z całego świata.
 
Źródło: vaticannews.va

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama