Od czasu wyboru na papieża 8 maja Leon XIV reprezentuje Stolicę Apostolską jako podmiot prawa międzynarodowego i jest głową Państwa Watykańskiego (Citta del Vaticano). Jednak w chwili obecnej jego rezydencja nadal znajduje się na terytorium Włoch, mieszka zatem w kraju sąsiedzkim. Nie jest to jednak czymś nadzwyczajnym, ponieważ oprócz ścisłego terytorium Watykanu, Stolica Apostolska posiada w Rzymie budynki uważane za eksterytorialne.
Obecna granica między niewielkim Państwem Watykańskim a ówczesnym Królestwem Włoch jest wytyczona na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku.
Wynika z tego, że budynek, wówczas nazywany „Sant'Uffizio”, w którym nadal mieści się Dykasteria Nauki Wiary, znajduje się na terytorium Włoch. Jednakże, podobnie jak wiele budynków w Rzymie należących do Stolicy Apostolskiej, również i ten uważany jest za „eksterytorialny”. Jego ochronę zapewnia jednak nie Gwardia Szwajcarska, lecz członkowie włoskich sił zbrojnych.
Według wielu obserwatorów Watykanu oficjalną rezydencją Leona XIV jako papieża będą apartamenty papieskie w Pałacu Apostolskim. Obecnie jednak trwają tam prace remontowe. Papieski apartament został zapieczętowany podczas konklawe; teraz nowy papież zdjął pieczęci 12 maja i symbolicznie objął rezydencję papieską.
Poprzednik Leona XIV, papież Franciszek, po wyborze w marcu 2013 r. pozostał w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał również podczas konklawe. Ze swojego apartamentu w Pałacu Apostolskim rzadko korzystał: przyjmował tam gości państwowych i z okna swojego apartamentu, położonego wysoko nad Placem św. Piotra przemawiał w każdą niedzielę do ludzi zgromadzonych na placu św. Piotra.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.