„Młodzi są w centrum tego wydarzenia”. Znamy plan Jubileuszu Młodzieży w Rzymie

Milion młodych pielgrzymów z całego świata, w tym z krajów dotkniętych konfliktami, spotka się już niebawem w Rzymie na wyjątkowym Jubileuszu Młodzieży. W programie wydarzenia znalazły się duchowe dialogi, Dzień Pokutny, modlitwa z papieżem oraz muzyczne czuwanie, a wszystko to w atmosferze wspólnoty, nadziei i solidarności.

Od 28 lipca do 3 sierpnia w Rzymie odbędzie się Jubileusz Młodych, organizowany w ramach Roku Jubileuszowego 2025. W wydarzeniu weźmie udział milion młodych z 146 państw świata, w tym około 20 tysięcy z Polski. Większość z nich, bo aż 68 proc. przyjedzie z państw europejskich. Wśród uczestników będą też przestawiciele młodzieży z krajów, w których trwają konflikty zbrojne, m.in. z Ukrainy, Ziemi Świętej, Iraku, Syrii i Sudanu Południowego. Samo spotkanie będzie okazją do wspólnej modlitwy o pokój i okazania bliskości cierpiącym narodom i Kościołom.

Młodzi pielgrzymi zostaną przyjęci m.in. w 370 parafiach, 400 szkołach, w domach zakonnych, ośrodkach sportowych i innych strukturach. W odróżnieniu od Światowych Dni Młodzieży jedynie ok. 500 z nich zostanie przyjętych w rodzinach. Aż 25 tys. młodych ludzi zamieszka natomiast na terenie rzymskiego centrum wystawienniczego Fiera di Roma, który przekształci się w młodzieżowe miasteczko. W miejscu zakwaterowania otrzymają śniadanie, natomiast w ciągu dnia będą mogli udać się do jednego z ponad 3,5 tys. punktów, gdzie otrzymają posiłki, zgodnie z wybranym przy zgłoszeniu pakietem świadczeń.

Co czeka młodzież?

Od wtorku, 29 lipca rozpoczną się „Dialogi z Miastem”, cykl spotkań, które odbędą się w ponad 70 miejscach na terenie miasta. Zostały one przygotowane we współpracy z episkopatami, ruchami i wspólnotami, aby młodzi ludzie mogli w tym czasie poznać duchowość, bogactwo i wyzwania Kościoła w różnych częściach świata.

Natomiast od 30 lipca do 1 sierpnia funkcjonować będzie „Casa Polonia” – centralne miejsce spotkań polskiej młodzieży, zlokalizowane na terenie Instytutu Salezjańskiego. W godzinach popołudniowych i wieczornych na specjalnie przygotowanej scenie odbędą się koncerty polskich artystów, katechezy oraz spotkania integracyjne. Konferencje dla młodych wygłoszą dominikanie: o. Tomasz Nowak OP oraz o. Adam Szustak OP.

„Będzie to miejsce spotkania, modlitwy i integracji” – poinformował ks. Tomasz Koprianiuk z Krajowego Biura ŚDM.

Z kolei piątek będzie Dniem Pokutnym – od godz. 10.30 na terenie Circo Massimo, gdzie rozstawiono namioty, na młodych ludzi będzie czekało 200 kapłanów, zmieniających się co kilka godzin, aby ich wyspowiadać. Jak przypomniał abp Fisichella, to moment szczególnie ważny, bowiem w centrum Roku Świętego jest doświadczenie łaski Bożej i możliwość uzyskania jubileuszowego odpustu.

W sobotę 2 sierpnia zaplanowano Mszę świętą dla polskich grup przed nocnym czuwaniem na Tor Vergata. Tam zaś od godz. 17.30 rozpocznie się spektakl muzyczny z udziałem wielu muzyków i zespołów, znanych m.in. ze Światowych Dni Młodzieży. To m.in. Matt Maher, włoskie trio Il Volo, czy muzycy z Katolickiej Wspólnoty Shalom.

„Udział w wydarzeniu weźmie ponad 420 kapłanów, 120 sióstr zakonnych oraz 22 biskupów z Polski. Młodzi są w centrum tego wydarzenia, ale nie będą sami” – zaznaczył dyrektor biura.

Modlitwa i dialog z Ojcem Świętym

Pierwszym spotkaniem Leona XIV z młodzieżą będzie sobotnie czuwanie, które rozpocznie się na Tor Vergata o godz. 20.30. Troje młodych ludzi z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, zwróci się do Ojca Świętego ze świadectwem i pytaniami, w odpowiedzi na które Papież skieruje do zebranych swoje przesłanie. Pytania, jak zapowiedział abp Fisichella, będą dotyczyły ważnych dla młodego pokolenia tematów: przyjaźni, przyszłości i nadziei.

Po zakończeniu czuwania, młodzi ludzie spędzą noc w sektorach, gdzie nazajutrz o godz. 9.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Leona XIV.

Uczestnicy Jubileuszu Młodzieży dołączą do 17 mln pielgrzymów, którzy już odwiedzili Rzym w Roku Świętym.

Źródło: vaticannews.va/pl, KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama