Komisja Europejska przyznaje, że wykorzystała fundusze UE, które miały być przeznaczone na „walkę ze zmianą klimatu”, na finansowanie lewicowych organizacji pozarządowych i organizacji klimatycznych w celu uciszenia głosów europejskich konserwatystów – informuje na platformie X profil Visegrád 24.
Środki pochodziły z programu LIFE, który ma finansować inicjatywy ekologiczne. Całkowity budżet programu od 2014 roku to 9 miliardów euro. Część z tych funduszy została wykorzystana do atakowania konserwatywnych i eurosceptycznych głosów – pisze Visegrád 24, powołując się na informacje austriackiej gazety eXXpress.
Komisja Europejska odniosła się do sprawy w krótkim oświadczeniu, stwierdzając, że „programy prac przedstawione przez organizacje aktywistyczne (...) zawierały niewłaściwe działania lobbingowe”.
Według Komisji Europejskiej, przyszłym nadużyciom mają zapobiec zmiany, wprowadzone w programie LIFE.
„Wytyczne zakazujące dotowanego lobbingu przez instytucje UE zostały już wprowadzone jesienią 2024 r. – ale dopiero teraz nadużycia te zostały publicznie potwierdzone” – informuje profil Visegrád 24.
W obszernym wpisie podkreślono także, że tylko jedna trzecia organizacji, które otrzymały pieniądze z programu LIFE, otwarcie ujawnia swoje dochody i sposób wykorzystania funduszy.
Zgodnie z doniesieniami tajne umowy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną środowiska miał organizować były komisarz UE ds. klimatu Frans Timmermans.
Jak zaznacza Visegrád 24, „umowy te zawierały szczegółowe plany lobbingu określające cele i zadania. Oznacza to, że Komisja Europejska nie tylko zapewniła finansowanie, ale także strategiczne wskazówki, komu się przeciwstawić w ramach skoordynowanego wysiłku, aby zaatakować politycznych przeciwników programu klimatycznego Komisji Europejskiej”.
„Organizacje pozarządowe otrzymały polecenie skupienia się na krytykach Zielonego Ładu, takich jak konserwatywni posłowie do PE, politycy krajowi lub partie (austriackie partie FPÖ i ÖVP prawdopodobnie są wśród celów), którzy sprzeciwiają się surowym regulacjom klimatycznym” – czytamy dalej.
Chodziło m.in. o promowanie – w zamian za finansowanie – narracji, w której krytycy Zielonego Ładu byli przedstawiani jako przeciwnicy środowiska lub postępu i w ten sposób dyskredytowani.
Na początku 2025 r. europosłowie EPP, obok europosłów ECR i PfE, zagrozili zamrożeniem 15,6 mln euro rocznego finansowania LIFE dla około 30 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska.
Europosłowie domagali się rozliczenia i zarzucili, że Dyrekcja Generalna ds. Środowiska (DG ENV) potajemnie płaciła organizacjom pozarządowym za lobbowanie na rzecz bardziej rygorystycznej polityki klimatycznej, podważając w ten sposób niezależność ustawodawczą Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajowych.
Źródło: X.com/visegrad24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.