Wadowice: zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego o. Rudolfa Warzechy

W niedzielę, 11 czerwca br., pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, odbędzie się w karmelitańskim sanktuarium w Wadowicach zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy.

„Był on kapłanem z otwartymi oczami i specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem” – podkreślił o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, postulator w procesie beatyfikacyjnym pochodzącego z okolic Wadowic karmelity bosego, o. Rudolfa Warzechy (1919-1999).

Jak przypomniał o. Praśkiewicz, decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zakonnika podjął kard. Stanisław Dziwisz. „Rozpoczął się on 11 stycznia 2011 r. w kaplicy arcybiskupów krakowskich w Krakowie, po uprzednim uzyskaniu przez ówczesnego metropolitę krakowskiego stosownej zgody najwyższych władz Zakonu Karmelitów Bosych w Rzymie, pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i „Nihil obstat” Stolicy Apostolskiej” – zrelacjonował postulator, zaznaczając, że dzięki edyktowi ks. kard. Dziwisza do wiernych, zgromadzono dokumenty dotyczące sługi Bożego.

Dokumenty zostały ocenione przez komisję historyczną, a w pismach o. Warzechy cenzorzy teologowie nie znaleźli niczego przeciw wierze i moralności chrześcijańskiej. "Przeciwnie - ukazali przebijającą z nich duchową sylwetkę tego prawdziwego męża Bożego” – dodał o. Praśkiewicz.

Opinię o świętości życia kandydata na ołtarze potwierdzili przesłuchani przez trybunał kościelny liczni świadkowie jego życia. Znaleźli się wśród nich biskupi, kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, osoby świeckie i krewni.

O. Praśkiewicz przyznał, że do postulacji wpłynęły świadectwa licznych osób o łaskach otrzymywanych przez wstawiennictwo sługi Bożego, a jego grób w kwaterze karmelitańskiej wadowickiego cmentarza parafialnego jest często nawiedzany przez wiernych, modlących się za jego przyczyną i proszących o wyniesienie go na ołtarze.

Powstało także Stowarzyszenie Przyjaciół Ojca Rudolfa Warzechy OCD z siedzibą w Wadowicach, które promuje sławę świętości swego patrona, organizuje spotkania modlitewne, opublikowało foldery, pocztówki i obrazki sługi Bożego, rozprowadza literaturę o ojcu Rudolfie, także w językach obcych. Zorganizowało też sesję naukową o świątobliwym kapłanie. W wadowickim klasztorze karmelitów bosych urządzono miejsce jego pamięci, w Spytkowicach, parafii jego chrztu, odsłonięto przy chrzcielnicy tablicę upamiętniającą pierwszy sakrament sługi Bożego, a w Muzeum Regionalnym w rodzinnych Bachowicach zgromadzono wiele pamiątek związanych z o. Warzechą.

Abp Marek Jędraszewski oficjalnie zamknie etap diecezjalny procesu, a zgromadzone akta sprawy, zgodnie z prawem kanonizacyjnym, zostaną przekazane do Rzymu, gdzie będzie się odbywał dalszy etap procesu beatyfikacyjnego. Sesja kanoniczna i zamknięcie diecezjalnego etapu procesu odbędzie się 11 czerwca br. w wadowickim Karmelu, gdzie sługa Boży apostołował w ostatnich latach swego życia oraz umarł.

O. Rudolf Warzecha (1919-1999) po ukończeniu niższego seminarium na wadowickiej, karmelitańskiej „Górce”, został kapłanem karmelitańskim. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz dzieci, młodzieży, a także wychowawca zakonny, opiekun chorych, spowiednik i kierownik duchowy, apostoł szkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego.

O. Rudolf Warzecha jest szóstym w gronie karmelitańskich kandydatów do chwały ołtarzy w Polsce. Są wśród nich także o. Anzelm Gądek, brat Franciszek Powiertowski, matka Teresa Marchocka, matka Teresa Kierocińska i Kunegunda Siwiec.

rk / Wadowice


Zdjęcie: Kościół p.w. Św. Józefa przy klaszt. OO. Karmelitów Bosych Wadowice autor: Mariusz Swornóg, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama