Poznań: 75. rocznica obchodów męczeńskiej śmierci bł. Piątki

Uroczyste obchody 75. rocznicy śmierci męczenników poznańskich rozpoczną się w piątek, 9 czerwca. Tego dnia uczestnicy spotkania będą mogli zwiedzić najważniejsze zabytki miasta i miejsca związane z życiem Poznańskiej Piątki.

Zwiedzanie miejsc związanych z życiem bł. Piątki, czyli wychowanków salezjańskiego oratorium w Poznaniu, otwarcie wystawy im poświęconej, modlitwa oraz marsz radości – to wydarzenia, które złożą się na główne obchody 75. rocznicy męczeńskiej śmierci poznaniaków. Ogólnopolskie uroczystości z udziałem ks. Angela F. Artime, przełożonego generalnego księży salezjanów, zaplanowano na 9-11 czerwca.

„W tym roku obchodzimy 75. rocznicę śmierci poznańskich męczenników, beatyfikowanych przez św. Jana Pawła w gronie 108 męczenników II wojny światowej, stąd pragniemy spotkać się właśnie w tym mieście, gdzie oni żyli i wychowywali się, by lepiej poznać miejsca szczególnie bliskie ich sercom” – mówi KAI ks. Piotr Lorek SDB z inspektorii wrocławskiej.

Salezjanie postanowili przypomnieć mieszkańcom stolicy Wielkopolski o tym wydarzeniu. „Na pojazdach komunikacji miejskiej, których trasy wiodą wokół miejsc związanych z życiem bł. Piątki, zamieściliśmy plakaty z ich wizerunkami, a w autobusach publikowane są spoty na ich temat” – dodaje ks. Lorek SDB. Akcja potrwa do końca czerwca.

Ks. Lorek zaznacza, że kult błogosławionych poznańskich męczenników, czyli Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego, jest bardzo żywy, a ich postawa fascynuje zwłaszcza młodych. „To byli normalni, radośni młodzi chłopcy. Mieli swoje pasje, marzenia, uprawiali sport, angażowali się w różne dzieła, a kiedy przyszedł czas, by dać świadectwo wierze, nie zawahali się ani na moment” – podkreślił ks. Lorek. Dodał, że w historii zapisali się nie tylko jako męczennicy, ale i patrioci.

Ks. Lorek zaznaczył, że do udziału w jubileuszowym spotkaniu w Poznaniu zaproszeni są młodzi, szczególnie związani z dziełem salezjańskim, a także współpracownicy salezjańscy, parafianie parafii salezjańskich oraz wszyscy, którzy chcą poznać błogosławionych męczenników.

Organizatorzy przewidują, że do stolicy Wielkopolski przyjedzie ok. 700-1000 osób. Zgłosiły się już grupy m.in. z Wrocławia, Lublina, Tarnowskich Gór, Suwałk, Piły i Krakowa.

Uroczyste obchody 75. rocznicy śmierci męczenników poznańskich rozpoczną się w piątek, 9 czerwca. Tego dnia uczestnicy spotkania będą mogli zwiedzić najważniejsze zabytki miasta i miejsca związane z życiem Poznańskiej Piątki, m.in. kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych i oratorium salezjańskie przy ul. Wronieckiej oraz Fort VII, gdzie byli więzieni.

Po południu w Forcie VII abp Stanisław Gądecki otworzy wystawę poświęconą bł. męczennikom.

Pierwszy dzień spotkania zakończą modlitwy wieczorne w największym poznańskim kościele p.w. Nawiedzenia NMP, w pobliżu którego znajduje się Zespół Szkół Salezjańskich.

Na sobotę, 10 czerwca, na poznańskich Winogradach, gdzie salezjanie prowadzą parafię p.w. św. Jana Bosko, zaplanowano m.in. konferencję i projekcję filmu o Piątce Poznańskiej, w reżyserii ks. Przemysława Kweckiego SDB.

O godz. 12.00 odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Angela F. Artime, przełożonego generalnego księży salezjanów.

Po Eucharystii, o godz. 14, uczestnicy spotkania wezmą udział w patriotycznym koncercie zespołu Contra Mundum. Wieczorem, o godz. 20 wszyscy zgromadzą się na modlitwie w Forcie VII.

Trzydniowe spotkanie zakończy w niedzielę, 11 czerwca, Mszą św. pod przewodnictwem ks. Tadeusza Rozmusa, radcy Regionu Europa Centralna i Północna, o godz. 10 w kościele przy ul. Wronieckiej. Eucharystię poprzedzi marsz radości i ewangelizacja na Starym Rynku, którą poprowadzi młodzież salezjańska.

Błogosławiona Poznańska Piątka to: Czesław Jóźwiak (23 lata), Edward Kaźmierski (23 lata), Franciszek Kęsy (22 lata), Edward Klinik (23 lata) i Jarogniew Wojciechowski (20 lat), wychowankowie salezjańskiego oratorium przy kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Poznaniu. Wszyscy chłopcy będący liderami katolickiej młodzieży zostali podczas II wojny światowej, we wrześniu 1940 r., aresztowani przez gestapo za przynależność do tajnej organizacji „Wojsko Ochotnicze Ziem Zachodnich”.

Więziono ich w Poznaniu w Forcie VII, Wronkach, Berlinie i Zwickau. Bici podczas przesłuchań, zmuszani do ciężkiej pracy, cierpieli w więzieniach zimno i głód, a mimo to zachowali spokój i niespotykaną pogodę ducha. W końcu skazano ich na śmierć jako zdrajców III Rzeszy. Wyrok wykonano przez zgilotynowanie 24 sierpnia 1942 r. w hitlerowskim więzieniu w Dreźnie. Przy egzekucji obecny był o. Franz Bänsch, który przygotowywał Poznańską Piątkę na śmierć oraz błogosławił ich w chwili śmierci krzyżem stanowiącym dziś relikwię.

Świadectwa niezwykłej dojrzałości wiary pięciu wychowanków salezjańskiego oratorium można znaleźć w listach pisanych na kilka chwil przed śmiercią.

Zostali beatyfikowani przez św. Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Pierwszy w Polsce kościół p.w. Błogosławionej Piątki Poznańskiej znajduje się przy ul. Orzechowej 21A w Poznaniu. Parafia została erygowana przez abp. Stanisława Gądeckiego w 2013 r.

msz / Poznań

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao