Kraków: ponad 200 wydarzeń w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej

"Jerozolima" - to temat przewodni 27. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się 24 czerwca w Krakowie. Festiwal co roku gromadzi tysiące uczestników i stanowi największą prezentację kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie.

Podczas festiwalu odbędzie się ponad 200 wydarzeń: koncertów, wystaw, wykładów i warsztatów, które ukażą w jaki sposób Jerozolima inspiruje i wpływa na życie współczesnych ludzi. Wydarzenie potrwa od 24 czerwca do 2 lipca.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie będzie poświęcona Jerozolimie, w 50. rocznicę zjednoczenia miasta po wojnie sześciodniowej. Zdaniem organizatorów celem spotkania jest „ukazanie Jerozolimy jako archetypu miasta podzielonego i pojednanego, duchowego źródła kilku religii, kultur i cywilizacji, w którym historia bezustannie przeplata się z mitem, a także jako miejsca, w którym jak w soczewce skupiają się problemy i wyzwania, jakim żyje współczesny świat”.

W ramach wydarzenia odbędzie się ceremonia wręczenia medali i dyplomów honorowych „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Tytuł ten to najwyższe rangą izraelskie odznaczenie cywilne. Medal przyznawany jest przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za zasługi osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia i swoich bliskich ratowały Żydów z Zagłady podczas II Wojny Światowej.

Główną wystawą tegorocznej edycji festiwalu będzie prezentacja unikatowych fotografii Jerozolimy, znajdujących się w kolekcji dominikańskiej Ecole Biblique et Archeologique w Jerozolimie. Wystawa będzie eksponowana w krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie.

W ramach festiwalu zaplanowano spotkanie z Michaelem Schudrichem, Naczelnym Rabinem Polski, zatytułowane „Nie ma rzeczy niemożliwych”. W ramach wydarzenia będzie można posłuchać serii wykładów poświęconych Jerozolimie. O historii miasta, o aspektach politycznych i społecznych stolicy Izraela powiedzą: izraelski archeolog Dan Bahat, pisarz i uczestnik wojny sześciodniowej Yossi Klein Halevi oraz Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Kulturowe i religijne życie miasta przedstawią natomiast: Naomi Bloch-Fortis, dyrektorka Jerusalem Season of Culture, o. Paweł Trzopek, dominikanin z Jerozolimy, izraelska muzykolog Abigail Wood, pisarz Henryk Waniek, Konstanty Gebert oraz Janusz Makuch, twórca i dyrektor festiwalu.

W trakcie festiwalu zaplanowano spotkanie na temat syndromu jerozolimskiego – zagadkowego zaburzenia psychicznego, na które zapada około kilkadziesiąt pielgrzymów odwiedzających corocznie Jerozolimę. Uczestnicy dyskusji skonfrontują naukowe spojrzenie na problem z osobistą relacją Pawła Smoleńskiego spisaną w książce „Izrael już nie frunie”. Odbędzie się także spotkanie pt. „Widoki Jerozolimy”, w czasie którego prelegenci zastanowią się jak masowa turystyka przenika aurę miejsc świętych i jak w tym wszystkim odnajdują się zwykli mieszkańcy dzisiejszej Jerozolimy.

Osobistego świata żydowskiego będzie można doświadczyć podczas licznych warsztatów. W ramach spotkania zaplanowano m. in. warsztaty sztuki żydowskiej, śpiewu jidysz i tańca izraelskiego. Uczestnicy będą mogli również posłuchać o genealogii Żydów krakowskich i bohaterach krakowskiego getta. A także wziąć udział w spotkaniu na temat muzyki w cieniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego i wysłuchać wykładu pt. „Jeśli Bóg nie napisał Tory, to jak ona może być święta?”, który wygłosi rabin Abraham Havivi.

Codziennie odbywać się będą spacery po mieście, które pozwolą poznać Kazimierz, Podgórze oraz żydowski Kraków. Z kolei koncert "Szalom na Szerokiej" zabrzmi w sercu Kazimierza w sobotę, 1 lipca od godz. 18.00. W trakcie tego wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak różnorodna jest muzyka żydowska, a także wziąć udział w ceremonii zakończenia Szabatu – tradycyjnej Hawdali, która odbędzie się na scenie festiwalowej.

Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się na krakowskim Kazimierzu od 1988 r. Jest to największa na świecie prezentacja współczesnej kultury żydowskiej, pokazująca jej dynamikę, nowoczesność, awangardowość i ogromne zróżnicowanie.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem Głównym 27. FKŻ jest województwo małopolskie w ramach programu „Małopolska. Wszystko gra!”.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: http://www.jewishfestival.pl.

led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama