Gniezno: rekolekcje dla osieroconych rodziców

Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie organizuje pod koniec sierpnia rekolekcje dla rodziców, którzy stracili dziecko.

- Nie damy łatwych odpowiedzi, nie gwarantujemy, że wszystko się zmieni, ale chcemy się spotkać, pokornie słuchać, być blisko Boga i siebie nawzajem – mówi ks. Wojciech Rzeszowski, dyrektor CEF i organizator rekolekcji.

- Śmierć dziecka to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, które bardzo trudno jest przyjąć. Towarzyszy mu ból, którego nie zrozumie nikt, kto go nie przeżył. Dlatego rodzice w żałobie – nawet mimo wsparcia najbliższych i przyjaciół – często czują się osamotnieni, zagubieni i niezrozumiani. Rekolekcje mają dać im poczucie bliskości i obecności w cierpieniu, mają być miejscem spotkania, nie po to, by ten ból zrozumieć, bo po ludzku jest to niemożliwe, ale po to, by spojrzeć na cierpienie i tajemnicę śmierci z nadzieją i w świetle wiary – tłumaczy ks. Rzeszowski.

Spotkanie potrwa trzy dni. Rozpocznie się w piątkowy wieczór 25 sierpnia, a zakończy w niedzielę 27 sierpnia. CEF gwarantuje nocleg i posiłki. Zgłaszać się można do 24 sierpnia za pośrednictwem strony internetowej www.cef.gniezno.pl, wysyłając online formularz zgłoszeniowy znajdujący się w zakładce „kalendarium”. Można również zadzwonić pod numer 608 801 208 lub zgłosić się mailowo: kontakt@cef.gniezno.pl

W czasie rekolekcji obok modlitwy i medytacji biblijnej będzie też czas na rozmowę z księdzem lub psychologiem, na rozmowę z innymi, którzy przeszli podobną drogę. - Pomocą może być także refleksja nad problemem przeżywania śmierci i żałoby. Samo jej rozumienie jak oczywiście nie uleczy bólu, ale może pomóc go dźwigać - dodaje dyrektor CEF

- Śmierć najbliższych, a zwłaszcza śmierć dziecka to doświadczenie trudne do udźwignięcia, które zawsze rodzi pytania o sens. Dlaczego właśnie moje dziecko? Dlaczego teraz? Czy Bóg tak chciał? Jak poradzić sobie z bólem? Na te pytania po ludzku nie ma odpowiedzi. I my jej nie próbujemy dawać. Raczej chcemy być blisko osób w cierpieniu, słuchać i być, spoglądać na tajemnicę śmierci w świetle wiary. Wiara pozwala zobaczyć, jak mówi mszalna prefacja, że życie zmienia się, ale się nie kończy. W perspektywie wiary wspólnota nadal jest możliwa, pozwala czuć bliskość i duchową jedność. Wiara daje nam też nadzieję spotkania w Domu Ojca – mówi ks. Rzeszowski.

Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie mieści się w odnowionym budynku obok seminarium, a jego celem jest szeroko rozumiana praca formacyjna i edukacyjna. Placówka, obok autorskiej oferty, przyjmuje również grupy duszpasterskie z własnym programem i jest otwarta na różne inicjatywy. W wakacje odbyły się tam już rekolekcje biblijne dla osób świeckich, rekolekcje kapłańskie, dla rodzin i osób konsekrowanych.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama