Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbędzie na Jasnej Górze już w najbliższą sobotę i niedzielę 2-3 września.
Tradycyjne dożynki zgromadzą przedstawicieli wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymować będą z wieńcami i owocami ziemi, by dziękować Bogu przez Maryję za tegoroczne plony. Suma dożynkowa odprawiona zostanie na szczycie o godz. 11.00.
Dożynki w częstochowskim sanktuarium są największym w kraju rolniczym świętem dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.
Ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy podkreśla, że tegoroczne dożynki nawiązywać będą do jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zaprasza wszystkich rolników do udziału w ogólnopolskim dziękczynieniu za plony i podkreśla, że rolnik to ten „co żywi i broni”. - Choć nie był to łatwy rok, bo były wielkie przymrozki, susza i nawałnice, to trzeba dziękować za to co mamy - twierdzi ks. Sojka. Dodaje, że „rolnicy potrafią się dzielić z innymi chlebem więc nikomu nie powinno go zabraknąć”.
Płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych części kraju zostaną poświęcone podczas uroczystej Mszy św. Wieńce zrobione są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, i często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń.
Tradycyjnie na początku Sumy starostowie dożynek składają na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów.
Krajowe Duszpasterstwo Rolników jest od 1996 r. kontynuacją Komisji Duszpasterstwa Rolników, którą Konferencja Episkopatu Polski powołała 2 grudnia 1982 r. Pierwszym przewodniczącym komisji był bp Jan Gurda, a jego następcą bp Roman Andrzejewski. Komisja, w skład której wchodziło jedenastu członków, opracowała statut Duszpasterstwa Rolników. W 1996 r. zlikwidowano komisję, powierzając opiekę nad rolnikami krajowemu duszpasterzowi rolników.
Celem duszpasterstwa jest przede wszystkim pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, podkreślenie godności i wartości pracy na roli oraz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa. Duszpasterstwo pomaga w samokształceniu i działalności oświatowej, współorganizuje życie kulturalne na wsi, podejmuje akcje na rzecz społeczności wsi i małych miast, ponadto organizuje rekolekcje i dni skupienia.
Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 r. Tradycyjnie jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszyć będzie 26. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz 18. Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek prezentować będzie kilkuset wystawców.
it / Częstochowa