Dzwon Zygmunta wezwie do modlitwy za zmarłych

Tradycyjnie w Dzień Zaduszny krakowianie zgromadzą się w katedrze wawelskiej na żałobnej procesji do grobów królewskich. Do modlitwy w intencji królów i bohaterów narodowych nawołuje dzwon Zygmunta.

W hołdzie wielkim Polakom, którzy ukształtowali dzieje naszej ojczyzny, bierze symboliczny udział cały naród.

Żałobnej procesji do grobów królewskich przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i biskupi krakowscy w otoczeniu kanoników Kapituły Metropolitalnej. Modlitwom za zmarłych królów, wieszczów i bohaterów narodowych towarzyszy bicie dzwonu Zygmunta, którego żałobny ton unosi się nad Krakowem.

W Kryptach Wawelskich pochowanych jest większość władców dawnej Polski. Pierwszymi monarchami pochowanymi na Wawelu byli: Mieszko syn Bolesława Śmiałego, Bolesław Kędzierzawy, Kazimierz Sprawiedliwy, Bolesław i Leszek Biały.

Obok monarchów pochowane w kryptach są też ich rodziny. Początkowo zwłoki chowano w płytkich komorach grobowych przed ołtarzem. Dopiero Zygmunt Stary zdecydował, że prochy królewskie będą grzebane w podziemiach katedry. Swoje prochy kazał pogrzebać pod wybudowaną dla siebie kaplicą zwaną Kaplicą Zygmuntowską. Po pewnym czasie zdecydowano, że w podziemiach katedry chowani będą także bohaterowie narodowi i najwięksi poeci.

W katedrze na Wawelu, pod konfesją św. Stanisława BM spoczywają metropolici krakowscy kard. Adam Stefan Sapieha oraz kard. Franciszek Macharski.

Spoczywają tu m.in. książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz symboliczne prochy Cypriana Kamila Norwida. Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów złożono w krypcie zwłoki marszałka Józefa Piłsudskiego.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama