Pod hasłem "Wolność – Suwerenność – Praworządność" odbędzie się kolejna konferencja z cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".
Spotkanie odbędzie się 18 czerwca w Gdańsku. W realizację całego projektu włącza się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas konferencji wystąpienie wprowadzające wygłosi prof. Zdzisław Krasnodębski. Dyskusja skupi się na polskim doświadczeniu wolności, suwerenności i praworządności w ciągu ostatnich 100 lat, oraz na wielości narracji na ten temat obecnie. Przedmiotem debaty będzie też podmiotowość geopolityczna. Konferencja odbędzie się 18 czerwca 2018 roku w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w godz. 8.30-14.15.
Konferencja zostanie poprzedzona Mszą św. w intencji Kościoła i Ojczyzny, celebrowaną przez bp. Wiesława Szlachetkę, w Kościele Świętego Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu (ul. Mickiewicza 11) w niedzielę 17 czerwca, o godz. 19.00.
Szczegóły na stronie internetowej: polonia-restituta.pl
Projekt "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.
Zwieńczeniem powyższych dziesięciu konferencji będzie międzynarodowy Kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.
Pomysłodawcą projektu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zarazem stało się współorganizatorem projektu. Koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie. Do realizacji zaproszono czołowe ośrodki akademickie Polski, które dydaktycznie, naukowo czy badawczo zajmują się m.in. Katolicką Nauką Społeczną.
Honorowy Patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Program konferencji
WOLNOŚĆ – SUWERENNOŚĆ – PRAWORZĄDNOŚĆ
18 czerwca 2018 r. (poniedziałek)
Miejsce: Gdańsk, Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12
PROGRAM
8.30-9.30
Rejestracja uczestników konferencji
9.30-10.15
Otwarcie konferencji
Prof. Jacek Namieśnik, Rektor Politechniki Gdańskiej
Ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie
Abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański
Dr Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
10.15-10.45
Wystąpienie wprowadzające do panelu I
Polskie kształty wolności, suwerenności i praworządności (1918-2018) oraz ich etosy w kontekście wolności i suwerenności w ujęciu Katolickiej Nauki Społecznej
Prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego
10.45-12.00
Panel I
Polskie kształty wolności, suwerenności i praworządności (1918-2018) oraz ich etosy w kontekście wolności i suwerenności w ujęciu Katolickiej Nauki Społecznej Moderacja: Dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK w Krakowie Paneliści:
Prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego
Prof. dr hab. Jarosław Górniak, twórca i kierownik Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Piotr Semka, publicysta, członek Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
12.00-12.30 Przerwa kawowa Konferencja prasowa
12.30-13.00
Wystąpienie wprowadzające do panelu II
Wolność i suwerenność – wielość narracji
Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
13.00-14.00
Panel II
Wolność i suwerenność – wielość narracji
Moderacja: Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paneliści:
Marlena Piekarska-Olszówka, prezes Fundacji „Willa Jasny Dom”
Prof. dr hab. Krzysztof Kornacki, filmoznawca, Uniwersytet Gdański
Prof. dr hab. Jerzy Grzywacz, prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
14.00-14.15
Quo vadis – bilans i perspektywy
O. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK
14.15 Lunch
Prowadzenie całości konferencji: Maria Stepan, korespondentka TVP, dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK w Krakowie i wykładowca w Akademii Ignatianum w Krakowie.
tk / Gdańsk