Gniezno: żurek u Prymasa Polski i zabytki Wzgórza Lecha bez biletu

Pielgrzymi przybyli do Gniezna na odpust świętowojciechowy i zakończenie jubileuszu prymasostwa zaproszeni zostaną w niedzielne popołudnie na piknik do ogrodu prymasowskiego.

W dniach 28 i 29 kwietnia, w łączności z odpustem świętowojciechowym, odbędzie się w Gnieźnie zakończenie jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce.

Po zakończeniu niedzielnej sumy odpustowej w ogrodzie przy Rezydencji Prymasów Polski odbędzie się  piknik. Na pielgrzymów czekać będzie m.in. bigos i żurek, a także występy zespołów muzycznych i orkiestr. Będzie również okazja zwiedzić dom Prymasów Polski. 

„To miejsce naznaczone w sposób szczególny obecnością tych, którzy piastowali tę godność, ale to także miejsce związane ze św. Janem Pawłem II. Tutaj gościł podczas swoich pielgrzymek do Gniezna i stąd, a dokładnie z balkonu nazywanego dziś papieskim, pozdrawiał pielgrzymów i prowadził pamiętny dialog z młodzieżą w 1979 roku. Wszystkich serdecznie zapraszamy” – mówi ks. Marcin Kulczyński, sekretarz abp. Wojciecha Polaka.

Po rezydencji oprowadzać będą klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Będzie okazja zobaczyć pamiętny balkon, salę papieską i salę malinową, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń m.in. spotkania prezydentów siedmiu państw europejskich. Będzie również możliwość pomodlić się w prymasowskiej kaplicy i zobaczyć, gdzie obecny Prymas Polski pracuje.

Podczas pikniku młodzież prowadzić będzie akcję „Bilet dla Brata”, w ramach której zbierać będzie środki na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Panamy dla rówieśników z ubogich rodzin. Każdy kto włączy się w zbiórkę, oprócz upominku związanego z ŚDM otrzyma los, który weźmie udział w loterii. Główna nagroda to wyjazd dla dwóch osób na pielgrzymkę na Ukrainę.

W niedzielę bez biletów będzie można także zwiedzić zabytki Wzgórza Lecha, a więc podziemia katedry gnieźnieńskiej, Drzwi Gnieźnieńskie, wieżę katedralną oraz chór organowy, gdzie zaproszeni organiści prezentować będą możliwości gnieźnieńskiego instrumentu. Otwarta i dostępna bez opłat będzie także wystawa poświęcona prymasom Polski odrodzonej w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

bgk / Gniezno

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, podczas których uroczyście zakończony zostanie jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce transmitowane będą on-line na stronie www.prymaspolski.pl oraz na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.archidiecezja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama