II Światowy Dzień Ubogich. Co będzie się działo w archidiecezji warszawskiej?

Już po raz drugi Kościół będzie obchodził w niedzielę 18 listopada Światowy Dzień Ubogich.

Kard. Kazimierz Nycz zasiądzie do świątecznego obiadu z ubogimi i bezdomnymi w nowo otwartej siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie. Caritas Archidiecezji Warszawskiej wraz z organizacjami niosącymi pomoc bezdomnym zaprasza potrzebujących na posiłek a Fundacja Kapucyńska na Miodowej przygotowała koncerty artystów, którzy zagrają dla bezdomnych. Tego dnia, parafie archidiecezji warszawskiej będą modlić się w intencji ubogich. Zainspirowane papieskim orędziem na ten dzień, zorganizują też konkretną pomoc na rzecz potrzebujących.

Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ubogich są słowa zaczerpnięte z Psalmu 34,7 „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”.


BRIEFING z kard. Kazimierzem Nyczem

Niedziela, 18 listopada, godz. 14.30, ul. Wspólna 61 (wewnętrzny dziedziniec kamienicy)
14.45 – Modlitwa za ubogich z komentarzem Kardynała do Ewangelii
15.10 – Rozpoczęcie obiadu

Wcześniej, od godz. 14.00 możliwe będą rozmowy z osobami biorącymi udział w obiedzie oraz członkami Wspólnoty Sant’Egidio.

Wspólnota Sant’Egidio

Na świąteczny obiad Wspólnota Sant’Egidio zaprosiła do swojej nowej siedziby przy ul. Wspólnej 61 dwunastu ubogich i bezdomnych, z którymi spotyka się przez cały rok. W gronie tym będą osoby żyjące na ulicy, mieszkające w pustostanach, przyczepach kempingowych, osoby starsze i samotne, korzystające z pomocy Wspólnoty, starsi i chorzy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej na Solcu oraz dwie byłe bezdomne kobiety, które pół roku temu po 20 latach spędzonych na ulicy zamieszkały w domu prowadzonym przez Wspólnotę.

Obiad zostanie poprzedzony Modlitwą za ubogich, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Warszawska Wspólnota Sant’Egidio modli się nią w każdy czwartkowy wieczór tuż przed wyjściem na ulice Warszawy z kanapkami, gorącą zupą i herbatą, aby spotkać się z osobami bezdomnymi i samotnymi. Oferowana żywność i rozmowa są pierwszym krokiem do nawiązywania więzów przyjaźni. „By pokonać przytłaczający stan ubóstwa – napisał papież Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich – koniecznym jest, aby doświadczyli oni obecności braci i sióstr, którzy się o nich troszczą, a otwierając drzwi serca i życia dadzą odczuć, że są przyjaciółmi i rodziną”.

Tak jak każdej niedzieli, również w II Światowy Dzień Ubogich członkowie Sant’Egidio odwiedzą mieszkańców domu opieki na Solcu oraz wyruszą na „peryferia” miasta, w odwiedziny do bezdomnych szukających schronienia na działkach, w opuszczonych budynkach czy garażach. Prócz żywności oraz opału i butli gazowych, zapewniających przetrwanie zwłaszcza od jesieni do wiosny, osoby bezdomne otrzymują także drukowany przez Wspólnotę przewodnik po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się”.

>> więcej

Caritas Archidiecezji Warszawskiej z okazji Światowego Dnia Ubogich zainicjowała wspólną akcję. W niedzielę 18 listopada o godz. 16.00 w centrum Warszawy, w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, wraz z trzema innymi organizacjami działającym na rzecz osób bezdomnych będzie częstować potrzebujących ciepłym posiłkiem. Wolontariusze rozdawać będą podarunki. W inicjatywę Caritas włączyły się fundacja Smile Warsaw, która w każdą niedzielę w pobliżu PKiN wydaje bezdomnym ciepły posiłek oraz wspiera ich niezbędnymi środkami czystości i odzieżą; fundacja Daj Herbatę, która w poniedziałki częstuje chętnych gorącą zupą pod Dworcem Centralnym oraz Wspólnota Sant’Egidio.

W ten dzień jesteśmy zaproszeni do nadania treści życzeniu papieża „Chciałbym, aby również w tym roku i w przyszłości Dzień ten był świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości i bycia razem” – przypomina Caritas Archidiecezji Warszawskiej, która w Warszawie i okolicach prowadzi trzy schroniska dla 300 bezdomnych.

Fundacja Kapucyńska

Wolontariusze Fundacji Kapucyńskiej planują spędzić II Światowy Dzień Ubogich, zainicjowany przez papieża Franciszka, właśnie z ubogimi i bezdomnymi. W godzinach 8.45-19.00 otwarta będzie krypta pod kościołem na Miodowej 13, gdzie do niedawna mieściła się jadłodajnia. Każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł się napić gorącej kawy, herbaty i zjeść ciasto, kanapki oraz wziąć udział w przygotowanych wydarzeniach.

– Mieszkańców Warszawy zapraszamy do wsparcia tego wydarzenia poprzez podarowanie ciasta, sałatki czy napojów. W zeszłym roku, ku naszej radości sporo osób odpowiedziało na nasz apel – zauważają współpracownicy ojców kapucynów z Miodowej. W niedzielę dla ubogich zagra tam m.in. Kapela Praska a  na godz. 11.00 planowana jest Msza święta.

– Ten dzień będzie okazją, aby bez pośpiechu spędzić czas z ludźmi potrzebującymi pomocy materialnej, finansowej ale nade wszystko rozmowy z drugim człowiekiem i jego obecności – podkreślają wolontariusze Fundacji Kapucyńskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, archwwa.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama