Środowisko adwokackie zaprasza wszystkich mieszkańców Warszawy na koncert, który odbędzie się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Centralne uroczystości jubileuszowe 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej odbędą się w najbliższy piątek 23 listopada. Z tej okazji środowisko adwokackie zaprasza wszystkich mieszkańców Warszawy na koncert, który odbędzie się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Wystąpi chór pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego i Justyny Pakulak, a także wybitni soliści: Paulina Maciołek - sopran (Akademia Muzyczna w Krakowie, Opera Krakowska), Daria Proszek - mezzosopran (Akademia Muzyczna w Krakowie, Opera Krakowska), Stanisław Kuflyuk - tenor (Opera Narodowa w Warszawie). Na organach zagra Piotr Rachoń.
W programie m.in. utwory G.F. Händla, J.S. Bacha, W. A. Mozarta, G.B. Pergolesiego.
Wstęp wolny.
Tego dnia, o godz. 9.30, również w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, będzie przewodniczył mszy św. w intencji Adwokatury Polskiej.
Po niej, na Zamku Królewskim odbędzie się zamknięta Gala Jubileuszowa z udziałem przedstawicieli władz państwowych, sądownictwa oraz międzynarodowych organizacji prawniczych.
W przeddzień uroczystości, 22 listopada od godz. 16.00 do 24.00 na stadionie PGE Narodowy podświetlony zostanie napis: „100-lecie Adwokatury”.
Adwokatura Polska została utworzona 24 grudnia 1918 r., kiedy to Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o Statucie Tymczasowym Palestry Państwa Polskiego. Wydarzenie to wprowadziło nowoczesny samorząd adwokacki w odrodzonym Państwie.
Stulecie odrodzonej Adwokatury Polskiej samorząd adwokacki świętował od stycznia tego roku pod hasłem: „Adwokat blisko społeczeństwa”. Zarówno wydarzenia centralne, jak i lokalne, skierowane były przede wszystkim do obywateli.
W ramach obchodów samorząd adwokacki zorganizował grę miejską w Bydgoszczy, w Toruniu ubrano w togę pomnik Mikołaja Kopernika, przypominając, że uczony był astronomem, ale też prawnikiem. Odbyły się pikniki, wystawy, konferencje naukowe, a na murze Stoczni Gdańskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą adwokatów – obrońców politycznych.
Dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów Naczelna Rada Adwokacka przeprowadziła konkurs na esej na temat roli adwokata w życiu społecznym. Adwokaci uczestniczyli w Objazdowym Festiwalu Watch Docs, gdzie rozmawiali o roli adwokata i o prawach człowieka w kontekście prezentowanych filmów dokumentalnych. Henryk Sawka przygotował dla Adwokatury okolicznościowe rysunki, a Poczta Polska wydała jubileuszową kartę pocztową.
Biuro prasowe NRA, im / Warszawa