Lipnica Murowana: w niedzielę Konkurs Lipnickich Palm

Barwne, dostojne wykonane z największą dbałością palmy będą w Lipnicy Murowanej zachwycać oczy tysięcy turystów. W Niedzielę Palmową na tamtejszym rynku staną palmy – rekordzistki.

Ich twórcy wezmą udział w 61. Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. W ubiegłym roku najwyższa palma miała aż 32 metry i 6 centymetrów.

Najwięcej emocji będzie przy stawianiu wiklinowych palm. Będą one przynoszone na rynek już od godziny 7.30. Podnosi się je ostrożnie przy pomocy specjalnych tyczek i lin. O godzinie 10.30 nastąpi oficjalne otwarcie konkursu, po którym będzie miało miejsce poświęcenie palm na rynku oraz Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła.

Wydarzeniu towarzyszyć będą występy zespołów regionalnych, barwny jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm oraz indywidualne zwiedzanie zabytków Lipnicy. Z kolei w kościele św. Leonarda o godzinie 17.00 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru parafialnego Canon z Nowego Wiśnicza.

Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi.

Komisja artystyczna oceniać będzie palmy w czterech kategoriach: palmy niskie (powyżej 3 metrów do 7 metrów wysokości), palmy średnie (powyżej 7 metrów do 14 metrów wysokości), palmy wysokie (powyżej 14 metrów do 22 metrów wysokości), palmy najwyższe (powyżej 22 metrów wysokości). Piąta kategoria to palmy dziecięce do 3 metrów wysokości.

Komisja artystyczna oceniając palmy będzie brała pod uwagę: wysokość, wiązanie, ułożenie pręci, zdobienie, wysmukłość.

Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.

eb / Lipnica Murowana

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama