XIX DZIEŃ PAPIESKI

Tegoroczny, XIX Dzień Papieski, w całej Polsce oraz w środowiskach polonijnych, obchodzić będziemy 13 października, pod hasłem “Wstańcie, chodźmy!”

Słowa te stanowią nawiązanie do tytułu książki św. Jana Pawła II, która ukazała się w 2004 r. Tegoroczne obchody wpisują się również w 40. rocznicę I pielgrzymki papieża-Polaka do Ojczyzny, a także 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, której jednym z owoców było powstanie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

12 października, tj. w sobotę poprzedzającą święto, podczas uroczystej gali, która odbędzie się o godz. 15:30 na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostaną nagrody TOTUS. Gala transmitowana będzie przez TVP 2 o godz. 16:00.

W niedzielę, 13 października, o godz. 9.00, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie odbędzie się Msza Święta, celebrowana przez ks. bp. Romualda Kamińskiego. Transmisję tego wydarzenia będzie można usłyszeć w Programie Pierwszym Polskiego Radia. O godz. 10.00 w TVP Polonia transmitowana będzie Msza Święta z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, celebrowana przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. O godz. 12.00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej Mszę Świętą w intencji darczyńców Fundacji celebrował będzie ks. kard. Kazimierz Nycz.

Niedzielne obchody zakończy koncert galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17:30, transmitowany przez TVP 1, w którym wezmą udział artyści m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Iwaneczko, Dariusz Malejonek oraz zespół niemaGotu.

Obchodom Dnia Papieskiego co roku towarzyszą odbywające się w wielu miastach konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne. 12 października o godz. 9:00 w Poznaniu rozegrany zostanie Towarzyski Turniej Piłki Nożnej „Dzieło Cup” 2019. Tego samego dnia o godz. 17:00 na krakowskim rynku stypendyści wraz z innymi osobami zatańczą belgijkę. W Trójmieście, Krakowie, Częstochowie i Warszawie organizowane będą biegi papieskie. Dodatkowo w Krakowie i Katowicach odbędą się koncerty z okazji Dnia Papieskiego. Zwieńczeniem obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbędzie się we wtorek, 15 października w Warszawie.

Obchody Dnia Papieskiego w swojej istocie wpisuje się w słowa ks. kard. Kazimierza Nycza: “Nie chodzi o to tylko, aby wspominać tamten czas (...), ale żeby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby i dzieła.”

Biorąc przykład z papieża-Polaka: Wstańcie, chodźmy!

Albo może raczej: Wstańmy, Przyjdźmy!

Dzień Papieski to okazja to wsparcia programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którym obecnie objętych jest 2000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów. Można to uczynić na kilka sposobów:

- wrzucając pieniądze do puszek podczas zbiórki publicznej i kościelnej (każdy wolontariusz będzie posiadał identyfikator),

- wysyłając SMS-y o treści STYPENDIA na numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT),

- wpłacając pieniądze na konto: PL 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582, Bank PEKAO S.A. XIII O/Warszawa.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao