Jutro czwarta debata z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim"

Debaty z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim" są już na półmetku. Już jutro odbędzie się spotkanie pt. "Czas to miłość. Społeczna Krucjata Miłości". Początek o godz. 18 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Podczas czwartego z siedmiu spotkań zaplanowanych na czas przygotowania do beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego głos zabiorą: ks. prof. Waldemar Chrostowski - biblista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr Monika Waluś, również z tej uczelni, oraz Marcin Adamczewski - dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Dyskusję poprowadzi bp Piotr Jarecki.

Prelegenci odniosą się m.in. do sformułowanego przez Prymasa Wyszyńskiego w 1967 r. programu Społecznej Krucjaty Miłości. Zawarte w 10 punktach zasady, nie tylko streszczały jego życiowe credo, ale były programem budowania relacji społecznych na fundamencie miłości chrześcijańskiej oraz szacunku, przebaczenia i modlitwy – również za nieprzyjaciół.

Bp Jarecki, który poprowadzi debatę podkreśla, że autentyczna wiara wyraża się w dziełach miłości. - Temat "Czas to miłość. Społeczna Krucjata Miłości" jest oczywiście bardzo szeroki, natomiast zwraca uwagę na cnotę miłości, której uczymy się ciągle od Boga, który jest miłością. Bo nie ma chrześcijaństwa bez miłości – podkreśla biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

- Często mówi się, że czas to pieniądz - do czego często nawiązywał w swoich wypowiedziach Prymas Wyszyński - a on mówił: umiłowane dzieci moje, a ja wam mówię, że czas to miłość. Ten wątek konsekwentnie przewijał się w nauczaniu kard. Wyszyńskiego i jest jak najbardziej aktualny na nasze czasy – uważa bp Jarecki.

Comiesięczne debaty z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim” to inicjatywa przybliżająca osobę kard. Stefana Wyszyńskiego. W każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada 2019 roku do maja 2020 roku, w Domu Arcybiskupów Warszawskich w ramach przygotowań do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia odbywają się otwarte konferencje z udziałem historyków i badaczy. Uczestniczą w nich także osoby, które chcą poznawać Prymasa Wyszyńskiego.

- Zależy nam, byśmy weszli w myślenie kard. Wyszyńskiego, traktując je jako inspirujące na dziś, a nie tylko jako dokument epoki – podkreśla kard. Kazimierz Nycz. Według metropolity warszawskiego celem debat jest to "abyśmy zaczęli myśleć 'z Wyszyńskim' i w nawiązaniu do jego nauczania próbowali znaleźć odpowiedź na współczesne problemy Polski i Kościoła.

Organizatorem debat jest Archidiecezja Warszawska wspólnie z zaproszonymi do tego projektu instytucjami. Odpowiedzialność za przygotowanie spotkań spoczywa na takich podmiotach jak: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Następne spotkanie z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim" odbędzie się 19 marca 2020 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama