Wspomnienie MB z Lourdes: 28. Światowy Dzień Chorego

W przyszłym tygodniu, we wtorek 11 lutego Kościół będzie obchodzić 28. Światowy Dzień Chorego. Na ten dzień wystosował przesłanie papież Franciszek. Zostanie ono zaprezentowane w Warszawie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce.

W poniedziałek 10 lutego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w debacie "Ja pacjent" z okazji Światowego Dnia Chorego w Pałacu Staszica. Obecny tam również będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennachio, który zaprezentuje orędzie papieskie oraz stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec wyzwań zdrowotnych.

Natomiast parafie 11 lutego szczególnie modlą się za chorych i cierpiących. W niektórych, już w poprzedzający ten dzień weekend zostaną odprawione Msze św. z udziałem chorych. W ciągu całego roku opiekę duchową osobom chorym zapewniają przede wszystkim parafie. Księża odwiedzają chorych z posługą sakramentalną. Tam, gdzie jest taka potrzeba, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zanoszą ją chorym i starszym do domów częściej. Chorych odwiedzają też wolontariusze z parafialnych Caritas.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego jest werset z Ewangelii wg św. Mateusza "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11, 28). Papież Franciszek podkreśla w swym orędziu na ten dzień, że w szczególny sposób wśród owych, “utrudzonych i obciążonych” są chorzy i cierpiący i to właśnie oni "przyciągają wzrok i serce Jezusa".

"Życie ma być przyjmowane, chronione, szanowane i trzeba mu służyć od jego zaistnienia aż do śmierci: domagają się tego zarówno rozum, jak i wiara w Boga autora życia" - pisze papież. Lekarzom przypomina: "wasze działanie niech będzie stale nakierowane na godność i życie człowieka, bez jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny".

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II i odtąd jest obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao