Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Alexandra Lapierre
łumacz: Agnieszka Trąbka

LUDZIE HONORU

ISBN: 978-83-7505-687-7
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Spis wybranych fragmentów
Od autorki
Równina w Wielkiej Czeczenii
Okup
Księga pierwsza. Lata nauki


od autorki

Opowieść o poświęceniu Dżamal al-Dina, najstarszego syna trzeciego imama Dagestanu i Czeczenii, jest historią prawdziwą. Chcąc dokładnie oddać niezwykle złożony charakter wojen toczących się na Kaukazie, tragedii, która trwa od ponad dwóch wieków, zdecydowałam się ograniczyć do wydarzeń związanych z jego porwaniem i wymianą zakładników pomiędzy armią rosyjską a czeczeńskimi bojownikami w 1855 roku.

Daty wydarzeń zostały przytoczone w powieści według zapisów archiwalnych, a zatem zachowują porządek kalendarza juliańskiego.

Jeśli chodzi o imiona i nazwiska kaukaskie, których pisownia zmienia się w różnych okresach, wybór ich zapisu jest czasami z konieczności arbitralny. Próbowałam ją ujednolicić zgodnie z logiką i obowiązującymi dziś zwyczajami. Jeśli chodzi o imię trzeciego imama Dagestanu — Chamyl, Schamil, Schamyl, Samuel, Shamyl, Shamil — obecnie jego imię brzmi w języku francuskim Chamil. Jednakże po długim wahaniu i odkładaniu zdecydowałam się tutaj na wersję Shamil, która w źródłach niemieckich, angielskich, amerykańskich, hiszpańskich czy włoskich jest używana najczęściej. Ten sposób zapisu pozwala też odszukać go w większości archiwów.

Na końcu książki Czytelnik znajdzie niewielki słowniczek terminów używanych na Kaukazie, listę najważniejszych miejsc i postaci oraz krótką bibliografię.

A.L.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: konflikt wojna Czeczenia Kaukaz powieść historyczna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W