Powieść historyczna o zakładniku dwóch kultur, skazanym na ciągłe wybory, rzuca światło na wojnę, jaka do dziś toczy się na Kaukazie
Alexandra Lapierre LUDZIE HONORU |
|
Opowieść o poświęceniu Dżamal al-Dina, najstarszego syna trzeciego imama Dagestanu i Czeczenii, jest historią prawdziwą. Chcąc dokładnie oddać niezwykle złożony charakter wojen toczących się na Kaukazie, tragedii, która trwa od ponad dwóch wieków, zdecydowałam się ograniczyć do wydarzeń związanych z jego porwaniem i wymianą zakładników pomiędzy armią rosyjską a czeczeńskimi bojownikami w 1855 roku.
Daty wydarzeń zostały przytoczone w powieści według zapisów archiwalnych, a zatem zachowują porządek kalendarza juliańskiego.
Jeśli chodzi o imiona i nazwiska kaukaskie, których pisownia zmienia się w różnych okresach, wybór ich zapisu jest czasami z konieczności arbitralny. Próbowałam ją ujednolicić zgodnie z logiką i obowiązującymi dziś zwyczajami. Jeśli chodzi o imię trzeciego imama Dagestanu — Chamyl, Schamil, Schamyl, Samuel, Shamyl, Shamil — obecnie jego imię brzmi w języku francuskim Chamil. Jednakże po długim wahaniu i odkładaniu zdecydowałam się tutaj na wersję Shamil, która w źródłach niemieckich, angielskich, amerykańskich, hiszpańskich czy włoskich jest używana najczęściej. Ten sposób zapisu pozwala też odszukać go w większości archiwów.
Na końcu książki Czytelnik znajdzie niewielki słowniczek terminów używanych na Kaukazie, listę najważniejszych miejsc i postaci oraz krótką bibliografię.
A.L.
opr. ab/ab