Rzeka

Opowieść o zmaganiu się ze stratą bliskiej osoby i poczuciu samotności. Jednocześnie, to historia przemiany, jakiej można doświadczyć dając się prowadzić tajemniczej sile, która w zaskakujący sposób splata ze sobą ludzkie losy i prowadzi ich ku miejscu pr

Rzeka

Michael Neale

tłumacz: Zbigniew Zawadzki

RZEKA

ISBN: 978-83-7767-831-2
wyd.: Wydawnictwo WAM 2013

Rzeka nadaje kształt wszystkiemu, co napotka na swej drodze...
Zawsze się porusza...
Rzeka to coś więcej niż miejsce. To sposób życia...
Przekonał się o tym Gabriel Clarke, główny bohater, którego całe życie nierozerwalnie związane było z rzeką. Ta sama rzeka była przyczyną dręczących go w nocy koszmarów po stracie ojca, przyniosła wyzwolenie od bólu oraz właśnie ona nadała jego życiu zupełnie nowy bieg. Rzeka to opowieść o zmaganiu się ze stratą bliskiej osoby i poczuciu samotności. Jednocześnie, to historia przemiany, jakiej można doświadczyć dając się prowadzić tajemniczej sile, która w zaskakujący sposób splata ze sobą ludzkie losy i prowadzi ich ku miejscu przeznaczenia...


Słowo od autora / Prolog / Wielka wycieczka

Fragment

Słowo od autora

Kiedy odwiedzają cię opowieści, zaopiekuj się nimi. I naucz się rozdawać je wszędzie tam, gdzie mogą się okazać przydatne. Czasami, by przeżyć, opowieść może być ważniejsza niż jedzenie. Barry Lopez, Crow and Weasel*

Zawsze uwielbiałem opowiadać historie, zwłaszcza przyjaciołom i rodzinie. Kocham dzielić się opowieścią o jakimś mało prawdopodobnym wydarzeniu albo o kompromitującej mnie samego gafie, albo o figlarnej rozmowie, którą prowadziłem z którymś z moich dzieci. Nie ma nic lepszego niż dobra historia.

Mój dziadek cudownie opowiadał.Często słuchałem opowiadań z jego dzieciństwa, siedząc u niego koło pieca opalanego drewnem z butelką piwa korzennego Chek w ręku. Dziadek opisywał trudne życie podczas wielkiego kryzysu (a więc w czasach, kiedy dorastał), wspominał, jak konstruował sterowce firmy Goodyear** i jak dostosowany precyzyjnie do jego potrzeb kamper psuł mu się zawsze na jakiejś górskiej przełęczy — nieodmiennie w  trakcie którejś z  najsroższych zim.

Nigdy się nie zastanawiałem, czy te opowieści oparte są na faktach, czy też są zmyślone. Po prostu lubiłem się zatracać w  magii słów dziadka. Czułem, jakbym naprawdę doświadczał jego przygód i poznawał opisywanych ludzi, choć miałem zaledwie osiem lat.

Inspiracją dla historii, którą zaraz wam opowiem, była mozaika faktów, rozmów, zdarzeń z mojego własnego życia i życia mojej rodziny. Mam nadzieję, że odnajdziecie w niej także coś z waszych własnych opowieści. Nie wiem, na czym to polega, ale zwykle tak właśnie bywa z historiami.

Michael Neale 2012 rok

* Tytuł po polsku brzmi Wrona i łasica. Barry Lopez to urodzony w 1945 r. amerykański pisarz, fotografik i eseista znany z zaangażowania w kwestie humanitarne i ekologiczne — wszystkie przypisy w tej książce pochodzą od tłumacza.

** Od 1925 r. firma oponiarska Goodyear wykorzystuje w celach reklamowych niewielkie sterowce; te statki powietrzne są jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków reklamowych w USA.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao