Śp. Kard. Jean-Marie Lustiger

Biogram kard. Jean-Marie Lustigera (1926-2007)

5 sierpnia 2007 r. zmarł w Paryżu były arcybiskup tego miasta kard. Jean-Marie Lustiger.

Urodził się 17 września 1926 r. w Paryżu w rodzinie polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia. Jego dziadek był rabinem. Rodzice nadali mu imię Aron.

Podczas wojny ukrywał się u katolickiej rodziny w Orleanie. Wtedy też nawrócił się na katolicyzm. 25 sierpnia 1940 r. został ochrzczony w kaplicy domu biskupiego, którego sam miał zostać w przyszłości gospodarzem, i przyjął imię Jean-Marie. Jego matka zmarła w Oświęcimiu. Ojciec, który przeżył wojnę, nie mógł się pogodzić z decyzją syna o zmianie wiary.

Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium karmelitów w Paryżu. Filozofię i literaturę studiował na Sorbonie, teologię zaś w Institut Catholique. 17 kwietnia 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez 15 lat pracował jako duszpasterz akademicki paryskich studentów. W 1968 r. został proboszczem parafii św. Joanny de Chantal. Jego wikarym był ks. André Vingt-Trois, aktualny metropolita Paryża.

10 listopada 1979 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Orleanu, a 31 stycznia 1981 r. arcybiskupem Paryża. 2 lutego 1983 r. został kardynałem, a w 1995 r. wybrano go na członka Akademii Francuskiej. W 1997 r. był gospodarzem XII Światowego Dnia Młodzieży. 11 lutego 2005 r. Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z pełnionego urzędu.

W telegramie kondolencyjnym do metropolity Paryża kard. André Vingt-Trois Benedykt XVI pisze o zmarłym kardynale jako o «Pasterzu, którego pasją było szukanie Boga i głoszenie światu Ewangelii. Duszpasterstwo studentów zaszczepiło w nim na zawsze troskę o młodzież. W powierzonych mu wspólnotach pobudzał wiernych do działalności misyjnej; przywiązywał szczególną wagę do odnowy formacji kapłanów i świeckich. Jako człowiek wiary i dialogu zabiegał o rozwijanie coraz bardziej braterskich relacji między chrześcijanami i żydami. Był światłym intelektualistą, który potrafił oddać swe talenty na służbę wiary, starając się o to, by Ewangelia była obecna we wszystkich dziedzinach życia społeczeństwa».

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama