O nowych kardynałach mianowanych przez Benedykta XVI w listopadzie 2007
Od 24 listopada Kościół wzbogaca się o kolejnych kardynałów. Dokładnie 120 z 201, tak jak przewidział to Paweł VI, może uczestniczyć w ewentualnym konklawe. W gronie 18 purpuratów, którzy nie przekroczyli 80. roku życia, jest siedmiu szefów dykasterii watykańskich.
Jedynym Polakiem wśród nich jest przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Świeckich, kard. Stanisław Ryłko. Urodzony 4 lipca 1945 r. w Andrychowie, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. 30 marca 1969 roku w katedrze wawelskiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego metropolity, kard. Karola Wojtyły. W latach 70. studiował teologię moralną w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a następnie nauki społeczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W swej rozprawie doktorskiej analizował motywacje powołaniowe polskich kleryków. Następnie pracował w seminarium krakowskim.
W 1987 r. Jan Paweł II wezwał go do Rzymu i powierzył mu między innymi organizację Światowych Dni Młodzieży. Od 1992 r. pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu. W grudniu 1995 r. Papież wyniósł ks. Rylkę do godności biskupiej i mianował sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, a w 2003 r. jej przewodniczącym. Jak stwierdził nowy purpurat w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, włączenie do Kolegium Kardynalskiego odczytuje jako uznanie roli kierowanej przez siebie dykasterii, a także szczególnego miejsca młodzieży w Kościele. Abp Stanisław Ryłko towarzyszył Janowi Pawłowi II w ostatnich chwilach jego życia.
Z czasem umierania sługi Bożego Jana Pawła II związana jest też postać kolejnego nowego kardynała - Leonardo Sandriego. To on zastępował chorego Papieża w lekturze przemówień, kiedy Ojcu Świętemu zabrakło sił. Także on, 2 kwietnia 2005 roku, poinformował wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra o śmierci Jana Pawła II.
Leonardo Sandri urodził się w 1933 roku w Argentynie, w rodzinie imigrantów z Włoch. Święcenia kapłańskie otrzymał przed 40 laty, a po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego i ukończeniu studiów w Papieskiej Akademii Kościelnej w 1974 roku podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Był nuncjuszem w Wenezueli i Meksyku, ale większą część tego okresu przepracował w watykańskim Sekretariacie Stanu. W roku 2000 został substytutem, do którego zadań należy między innymi organizacja pracy Kurii Rzymskiej, utrzymywanie kontaktów z ambasadami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej czy publikacja oficjalnych komunikatów. 9 lipca 2007 roku Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich - odpowiedzialnej za relacje z 22 min katolików obrządków wschodnich.
Dziennikarzom całego świata dobrze znany jest inny z nowych purpuratów - wieloletni (od 1984 do 2007 r.) przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu - kard. John Patrick Foley. Obecnie jest on Wielkim Mistrzem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Jerozolimskiego (bożogrobców), troszczącego się o chrześcijan w Ziemi Świętej. Kard. Foley urodził się w 1935 roku w Stanach Zjednoczonych. Krótko po święceniach kapłańskich (1962 r.) przybył na studia do Wiecznego Miasta. Równocześnie podjął pracę w Kurii Rzymskiej. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Znany jest z dużego poczucia humoru.
Rówieśnikiem kard. Foleya jest inny z nowych purpuratów - przewodniczący Papieskiej Komisji do spraw Państwa Watykańskiego oraz Gubernatoratu - kard. Giovanni La-jolo. Pochodzi z Novary, na północy Włoch. Wstąpił do seminarium duchownego po krótkim okresie studiów medycznych. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał licencjat z filozofii i teologii, a doktorat z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Monachijskim. Po studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej w roku 1970 został zatrudniony w dyplomacji watykańskiej. Cztery lata później podjął pracę w sekcji II Sekretariatu Stanu, zajmującej się relacjami Stolicy Apostolskiej z państwami. Uczestniczył w rokowaniach na temat rewizji konkordatu z Republiką Włoską. W 1988 roku został sekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej i przyjął sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II (6 stycznia 1989 r.). W latach 1995-2003 był nuncjuszem w Niemczech. Do jego zadań należała przeprowadzka nuncjatury z Bonn do Berlina. Od 7 października 2003 r. do 22 czerwca 2006 r. był szefem dyplomacji watykańskiej. Jak sam twierdzi, w dobrym pełnieniu obowiązków pomaga mu bardzo cnota eutrapelii, czyli pogody ducha, umiejętności relaksowania się, rozładowywania napięć.
O cztery miesiące starszy jest pochodzący z Niemiec przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum" - kard. Paul Josef Cordes. Nowy purpurat urodził się 5 września 1934 roku w archidiecezji Paderborn. Podobnie jak kard. Lajolo, przed wstąpieniem do seminarium studiował medycynę. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku. Na uniwersytecie w Moguncji był asystentem prof. Karla Lehmanna - obecnego kardynała i przewodniczącego Episkopatu Niemiec, pod którego kierunkiem przygotował i obronił dysertację doktorską. Powierzono mu troskę o alumnów seminarium duchownego. Pracował też w wydziale duszpasterskim Episkopatu Niemiec. W 1975 roku został biskupem pomocniczym w Paderborn, a pięć lat później Jan Paweł II mianował go wiceprzewodniczącym Papieskiej Rady do spraw Laikatu. W 1995 roku Papież wyniósł go do godności arcybiskupa i mianował przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum" - koordynującej działalność charytatywną Kościoła. Wielokrotnie Ojciec Święty wysyłał go w rejony dotknięte klęskami żywiołowymi. Współpracował z Benedyktem XVI w przygotowaniu encykliki „Deus caritas est". Jest autorem wielu książek, tłumaczonych także na język polski.
64 lata liczy archiprezbiter Bazyliki św. Piotra i papieski wikariusz dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastri. Urodził się 17 września 1943 roku w Sorano, w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lata później. Był ojcem duchownym w Papieskim Rzymskim Niższym Seminarium Duchownym. Łączył tę działalność z pracą wśród młodzieży przebywającej w zakładach karnych Wiecznego Miasta. Uważa siebie za duchowego syna bł. Matki Teresy z Kalkuty, z którą miał się okazję wielokrotnie spotkać. W roku 1990 został biskupem Massa Marittima-Piombo, ale po czterech latach ze względu na kłopoty zdrowotne zrezygnował z tej funkcji. Po powrocie do pełni sił odpowiadał w Episkopacie włoskim za przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 oraz za duszpasterstwo powołań. W 1996 r. został mianowany prałatem Loreto i papieskim delegatem dla tego sanktuarium. 5 lutego 2005 roku został koadiutorem archiprezbitera Bazyliki Św. Piotra oraz papieskim wikariuszem dla Państwa Watykańskiego.
Najstarszym wiekiem wśród nowych purpuratów kurialnych jest archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Raffaele Farina. Urodził się 24 września 1933 roku, w położonej na południe od Rzymu prowincji Benevento. W wieku 16 lat złożył swe pierwsze śluby zakonne w Towarzystwie Salezjańskim. Studiował teologię w Turynie i tam w 195 8 roku przyjął święcenia kapłańskie. Siedem lat później obronił pracę doktorską z historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1968 roku był profesorem historii Kościoła na Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Dwukrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni. W latach 1978-1988 był sekretarzem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. W 1997 roku został prefektem Biblioteki Watykańskiej. Przed rokiem przyjął sakrę biskupią, a od czerwca bieżącego roku jest archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego.
Benedykt XVI z dniem 24 listopada włącza też do Kolegium Kardynalskiego 11 biskupów diecezjalnych: dwóch z Hiszpanii i po jednym z Irlandii, Francji, Włoch, Senegalu, Indii, Meksyku, USA, Brazylii i Kenii. Ponadto pięciu purpuratów, którzy przekroczyli 80. rok życia. W Kolegium Kardynalskim jest obecnie 8 Polaków: czterech elektorów: kard. Józef Glemp, kard. Zenon Grocholewski, kard. Stanisław Dziwisz i kard. Stanisław Ryłko. Czterech kolejnych polskich purpuratów przekroczyło już 80. rok życia: kard. Stanisław Nagy, kard. Henryk Gulbinowicz, kard. Andrzej Deskur oraz kard. Franciszek Macharski. Polakami są także kard. Kazimierz Świątek z Białorusi oraz kard. Marian Jaworski ze Lwowa.
opr. mg/mg