Ujrzał i uwierzył

Homilia / rozważanie na Niedzielę Wielkanocną roku B

Triduum Paschalne prowadzi nas od Ostatniej Wieczerzy poprzez sąd, drogę krzyżową i śmierć na Golgocie do pustego grobu. Tutaj, w poranek zmartwychwstania, przybiegają dwaj uczniowie, Piotr i Jan. To właśnie drugi z nich jest przy Jezusie podczas Wieczerzy, potem pod krzyżem i wreszcie zatrzymuje się przy pustym grobie, by wyznać, że wierzy.

Być może dla kogoś, może nawet dla wielu, Święta Wielkanocne to kolejna okazja do robienia dobrych interesów, biegania po sklepach i przygotowywania obficie zastawionych stołów. W Kościele rozpoczyna się jednak czas zupełnie szczególny. Wyjątkowo często powraca słowo „wiara”. Począwszy od pustego grobu, poprzez wszystkie spotkania apostołów ze Zmartwychwstałym Jezusem, aż po Zesłanie Ducha Świętego, w czytaniach liturgicznych mówi się nieustannie o ludziach, którzy uwierzyli w zmartwychwstanie.

Słuchając Ewangelii okresu Zmartwychwstania Pańskiego, warto zwrócić uwagę, że wszyscy, którzy spotkali Chrystusa i wyznali wiarę w Jego zmartwychwstanie, nie potrafią milczeć, nie zatrzymują tej dobrej nowiny dla siebie. Wychodzą i dzielą się z innymi tym, co widzieli i w co uwierzyli. Stają się świadkami zmartwychwstania i Zmartwychwstałego.

Nasze spotkanie z Jezusem, który zwycięża śmierć, musi również zaowocować otwarciem na innych. To przecież On, jak mówi św. Piotr w domu centuriona, „rozkazał nam ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych”. Nie można więc, jak chcieliby niektórzy, zamknąć się w naszym domu, na naszym podwórku czy w naszym kraju i przeżywać zadowolenie z wiary, którą otrzymaliśmy. Nie ma prawdziwego chrześcijaństwa bez świadectwa i bez pragnienia, żeby dzielić się naszą wiarą z innymi.

W czasie, kiedy tak często mówi się o zagrożeniu laicyzacją, musimy przypominać sobie, że orędzie Zmartwychwstania nie jest zachętą do utrzymania obecnego „stanu posiadania” i tzw. obrony chrześcijańskich wartości. Chrystus Zmartwychwstały każe nam spojrzeć w kierunku tych, co Go nie znają lub którzy o Nim zapomnieli. „On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo...”

opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama