reklama

Osiągnąć dojrzałość (4. Niedziela zwykła roku C)

Fragmenty książki - Homilie na niedziele i święta Rok A, B, C

Osiągnąć dojrzałość (4. Niedziela zwykła roku C)

Ks. Edward Staniek

HOMILIE NA NIEDZIELE I ŚWIĘTA

Rok A, B, C
© Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2003
Wydawnictwo "M" ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków tel./fax (012) 269-34-62, 269-32-74, 269-32-77
www.wydm.pl e-mail: wydm@wydm.pl
CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA

Czyt. I - Jr 1,4-5.17-19 Czyt. II - 1 Kor 12,31-13,13 Ewangelia - Łk 4,21-30

OSIĄGNĄĆ DOJRZAŁOŚĆ

Św. Paweł śpiewa hymn dziękczynienia, swoje Magnificat. Jeden z najpiękniejszych hymnów, jaki zna literatura światowa - hymn o miłości.

Rzecz znamienna, nie jest to hymn sławiący miłość mężczyzny wobec kobiety, nie jest to pieśń miłosna, jedna z milionów, jakie napisali zakochani, by śpiewać swoje szczęście płynące ze spotkania z ukochaną czy umiłowanym. Jest to pieśń sławiąca samą miłość. Paweł objawia szczęście, jakie jest zawarte w tym, że on kocha, że nauczył się kochać, że osiągnął pełnię dojrzałości, bo opanował najważniejszą sztukę, która decyduje o szczęściu człowieka, o jego bogactwie, o jego dojrzałości. Paweł zestawia z miłością wszystkie inne umiejętności i porównuje je do miedzi brzęczącej, do cymbałów brzmiących. Tylko jedna jedyna umiejętność jest prawdziwą wartością zdolną uszczęśliwić człowieka.

Niewielu ludzi wchodzi na drogę doskonalenia swej miłości, niewielu zatem dochodzi do pełni dojrzałości. A przecież jest to jedyna droga do pełni człowieczeństwa. Paweł dostrzegł tę drogę: „Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce" (1 Kor 13,11). Droga męskiej dojrzałości to droga doskonalenia miłości, to droga opanowania siebie, dysponowania sobą, pełnej odpowiedzialności za każde słowo, gest, czyn, odpowiedzialności za siebie i za innych.

Miłość ma wiele cech, to przecież zespół doskonałości. Jej dojrzałość zawarta jest w opanowaniu wszelkich umiejętności, jakich wymaga życie. Paweł dostrzega jej piękno. Bóg pozwolił mu wyjść z infantylizmu, pokonać to, co dziecięce i ukształtować w sobie serce dojrzałego mężczyzny. Serce wielkie, serce bogate, serce kochające.

Chrześcijaństwo to droga do najwyższej dojrzałości, to droga dla odważnych mężczyzn, którzy chcą zrealizować Boży ideał mężczyzny i ukształtować serce męską miłością. To droga mądrych kobiet, które chcą zrealizować Boży ideał kobiety i wypełnić serce dojrzałą miłością. Dopiero taki mężczyzna i taka kobieta potrafią zmienić życie w hymn miłości, tak jak to uczynił św. Paweł.

Jeżeli szukamy w życiu szczęścia, to nie wolno nam poprzestać na przeciętności, ona bowiem jest śmiercią miłości. Często wracajmy do hymnu miłości św. Pawła i uczyńmy wszystko, by „wyzbyć się tego, co dziecięce" i osiągnąć pełnię dojrzałości.

opr. ab/mg


Osiągnąć dojrzałość (4. Niedziela zwykła roku C)
Copyright © by Wydawnictwo "m"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao