Co znaczy imię Jezus? Imię Jezus, to nie jedyne Imię, którymi określano Syna Bożego.
Drodzy Bracia, tak to było i jest w Judaizmie, że kiedy na świat przychodzi dzieciątko, to po ośmiu dniach od jego narodzenia następuje obrzęd BERIT MILA – czyli, obrzezanie. Raczej też wtedy nadaje się dziecku imię. Tak na przykład było w przypadku Elżbiety. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał wielkie miłosierdzie nad nią, że poczęła i urodziła syna, cieszyli się razem z nią i ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Znamy tę historię.
Podobnie było z Chrystusem, nazwanym i obrzezanym w ósmym dniu po narodzinach. Dzisiaj w Kościele, w dniu Jego obrzezania nie skupiamy się tyle na tym religijnym rytuale, co na Świętej Bożej Rodzicielce Maryi.
Imię Jezus, to nie jedyne Imię, którymi określano Syna Bożego. Już prorok Izajasz wymienia ich cały szereg: Emmanuel (Iz 7, 14), Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju (Iz 9, 6). Prorocy: Daniel i Ezechiel nazywają Mesjasza "Synem człowieczym" (Dn 7, 13), a Zachariasz powie o Nim: "a imię Jego Odrośl" (Za 6, 12).
W Nowym Testamencie św. Jan Apostoł nazwie Syna Bożego "Słowem" (J 1, 1). A sam Jezus Chrystus nada sobie nazwy: Syn człowieczy (Mt 24, 27. 30. 37. 39. 44), Światłość świata (J 8, 12), Droga, Prawda i Życie, Dobry Pasterz (J 10, 11; 14, 6) itp.
Jednak imieniem własnym Wcielonego Słowa jest Imię Jezus, które zostało nadane Mu przez samego niebieskiego Ojca, który to posłał Anioła Gabriela do miasta zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef (...). by zwiastował Pannie Maryi, że znalazła łaskę u Boga: „Oto poczniesz i porodzisz Syna i nadasz Mu imię Jezus" (Łk 1, 26-31).
Dokładnie to samo polecenie otrzymał św. Józef. Dzisiaj jesteśmy tego świadkami: "Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów".
Co znaczy imię Jezus? Z hebrajskiego znaczy tyle, co "Jahwe zbawia". Jest synonimem posłannictwa, celu, dla którego Syn Boży przyszedł na ziemię.
Drogi Bracie, dzisiaj kiedy pochylamy się nad Bożym Dziecięciem i ze czcią wypowiadamy Jego Najświętsze Imię, zachęcam cię, byś poświęcił odrobinę czasu i pochylił się także nad imionami, które ty nosisz.
Pomyśl, może nie tyle, co oznaczają Twoje imiona chrzcielne, ale dlaczego właśnie te imiona wybrali dla Ciebie Twoi rodzice. I pomyśl także o swoim imieniu zakonnym – co oznacza, i dlaczego je wybrałeś, co Tobą powodowało, że „Rafał” umarł dla świata, a „Jędrzej” żyje dla Chrystusa. Przynajmniej się stara. Amen.
Jędrzej R. Róg OFM
Homilia z wtorku 3 stycznia 2017 roku do czytań: Flp 2, 6-11 | Ps 113 | Ga 2, 16. 19-21 | Mt 1, 18-25. Wygłoszona do braci zakonnych.
opr. ac/ac