Festiwal Nadzieja 2006: Idea Festiwalu

Informacje na temat Festiwalu Nadzieja 2006

Organizacji festiwalu towarzyszy idea kształtowania nadziei, będącej fundamentem poczucia sensu każdego istnienia ludzkiego. Otwarcie chrześcijańskiej i humanistycznej perspektywy nadziei stało się jakby palącym zadaniem, które rzeczywistość postawiła przed organizatorami. Aby lepiej zrozumieć tę potrzebę pracy nad nadzieją, trzeba by spojrzeć na środowisko, w którym ta idea się zrodziła. Moszczenica jest niewielką miejscowością, osadą gminną, liczącą ok. 6 tys. mieszkańców. Do momentu przemian ustrojowych w Polsce, większość mieszkańców utrzymywała się z pracy w nieistniejącej już fabryce dziewiarskiej. Bezrobocie mocno zaznaczyło swoją obecność w miejscowości, która nie była w stanie odpowiednio szybko znaleźć nowych miejsc pracy. Bezrobocie stało się czynnikiem destruktywnym dla społeczeństwa i istotnie wpływa na poziom życia mieszkańców miejscowości. W takiej sytuacji pojawia się pokusa zniechęcenia, a dominować zaczyna klimat beznadziejności. W ten klimat trzeba było wejść czymś odmiennym: klimatem nadziei. Celem operacyjnym organizatorów było przełamanie marazmu i przedstawienie potencjału wyzwalającego energię do pokonywania beznadziejności. Festiwal NADZIEJA, zatem poprzez muzykę, sport i kulturę miał kształtować wartości chrześcijańskie i wszczepić nadzieję nadając sens codziennego życia. Cel ten jest realizowany już nie tylko w społeczności mieszkańców Moszczenicy, ale wśród wszystkich jego uczestników, którzy zjeżdżają się na te kilka szczególnych dni z najróżniejszych części kraju.

2. Osiągnięcia ubiegłych edycji festiwalu

W ubiegłych latach, jak już zostało wspomniane, Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnej społeczności, ale również przyjezdnych uczestników, dla których przygotowaliśmy pole namiotowe oraz noclegi w budynku pobliskiej szkoły.

Podstawową atrakcją festiwalu była jego strona muzyczna. Zgromadziliśmy na przestrzeni czasu trwania imprezy kilkadziesiąt grup muzycznych, wywodzących się z różnych środowisk artystycznych, co spowodowało, że każdy mógł odnaleźć taki gatunek muzyki, który preferuje. Stąd obecność m.in.: formacji hip-hopowych (Evident, Full Power Spilit, Vienio Peele), reggae (Maleo Reggae Rockers, Etna, Good Religion, Dubska, Miasto); popowych (Chyli my, Silenie); etniczno folkowych (Viola Brzezińska i New Day, 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach); rockowych (OX, Armia, Triqetra, Produkt); chóralno gospelowych (Saruel, Schola Cantorum Gospel Choir) stąd też, Wolna Grupa Bukowina, Tomek Kamiński z zespołem, reprezentujący poezję śpiewaną. Powiedzieć można, że festiwal, skierowany w stronę młodzieży (najbardziej przecież podatną na utratę nadziei), był festiwalem ponadpokoleniowym, gdyż muzyka na nim prezentowana trafiała do przedstawicieli różnych pokoleń i grup społecznych.

Ponadpokoleniowy charakter festiwalu określały również przygotowane atrakcje pozamuzyczne: bogato rozbudowana spartakiada, pokazy slajdów, projekcje filmów, liczne warsztaty artystyczne. Niewątpliwą atrakcją okazały się również przeprowadzane spotkania autorskie, których bohaterami byli m.in. muzycy występujący na naszej scenie. Nie sposób tutaj pominąć duchowego klimatu festiwalu, który tradycyjnie rozpoczyna się modlitwami w duchu ekumenicznej wspólnoty z Taize i Eucharystią sprawowaną w intencji umocnienia nadziei. W tym szerokim przedsięwzięciu chodziło nam o to, aby poruszyć wszystkie przestrzenie, na których może realizować się i wzrastać nadzieja.

Pomimo umiarkowanego rozgłosu płynącego od strony organizatorów, festiwal zawsze cieszył się dość dużym zainteresowaniem mediów, które chętnie obejmowały patronat nad naszym przedsięwzięciem. Informacje o festiwalu na bieżąco były podawane m.in. w TVP3, TV Puls, PR Bis, PR 1, radiu Plus, Radiu Łódź, Radiu Piotrków, radiu CCM, radiu Jasna Góra, programie radiowym (kilkanaście lokalnych stacji radiowych) —lista przebojów „Muzyczne Dary”, TanRadiu, internetowym radiu Chrześcijanin oraz innych stacjach lokalnych na terenie całego kraju. Obszerne relacje zostały umieszczane również w prasie, m.in. Gazecie Wyborczej, Dzienniku Łódzkim, Tygodniu Trybunalskim, kwartalniku muzycznym RUaH, do którego został dołączony również pofestiwalowy spot multimedialny, miesięczniku Studenckim „Semestr”, miesięczniku „Mały Gość”, tygodnikach „Gość Niedzielny”, i „Niedziela”. Na bieżąco o wydarzeniach festiwalowych informowały portale: Opoka, Wiara.pl, KDM, independent, bosko.pl., MojPiotrkow.pl, SiecMilosci, ROSA.org.pl.

Corocznie dużą popularnością medialną cieszyła się także internetowa transmisja koncertów, która została przeprowadzona dzięki życzliwości portalu www.rosa.org.pl.

3. Projekt tegorocznego Festiwalu NADZIEJA

Tegoroczny Festiwal NADZIEJA tradycyjnie zostanie zorganizowany w Moszczenicy w pierwszy weekend lipca. Prócz dawnej formy kształtowania idei nadziei, chcemy w sposób szczególny poświęcić i dedykować spotkanie festiwalowe osobie zmarłego Ojca Świętego -Janowi Pawłowi II, który niewątpliwie był jednym z największych głosicielem orędzia nadziei. Hasłem tegorocznego są słowa Jana Pawła II: „Wy jesteście nadzieją świata, nie lękajcie się, otworzyć drzwi Chrystusowi.” Orędzie nadziei głosić chcemy zwłaszcza poprzez muzykę. W tegorocznym festiwalu wystąpią min. 2Tm2,3 (promując swoją najnowszą płytę), Magda Anioł, Good Religion, Katolika Front, Bartek Jaskot i wiele innych formacji reprezentujących Chrześcijańską scenę muzyczną. Niewątpliwie również w tym roku, będzie można znaleźć liczne atrakcje pozamuzyczne, jakimi bez wątpienia będą imprezy kulturalne i sportowe. Niewątpliwie dołożymy jeszcze większych starań do ich rozbudowy i organizacji. Pamiętając o tym, jak wielkim orędownikiem kultury i sportu był Ojciec Święty Jan Paweł II, zamierzamy uczynić je bardziej rozmaitymi i atrakcyjnymi. W ramach SPARTAKIADY rozegrane będą m.in.: Turniej amatorskich drużyn piłkarskich, Turniej tenisa stołowego, Turniej szachowy, Turniej warcabowy, Zawody wędkarskie, Bieg przełajowy — w trzech kategoriach wiekowych oraz liczne indywidualne, jak i rodzinne konkurencje sportowe, takie jak chociażby Rzut podkową czy Skok po beret. Za szczególny punkt SPARTAKIADY będzie można uznać rozegranie niecodziennego meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacja miejscowych działaczy społecznych a gośćmi przybyłymi z Irlandii. Uznając za konieczne ciągłe rozbudowywanie części kulturalnej festiwalu, zorganizowane zostaną m.in. projekcje filmowe, oraz liczne warsztaty, takie jak choćby: muzyczne, teatralne, fotograficzne, plastyczne. Ciekawym elementem urozmaicającym tę część festiwalu, będą tradycyjne już spotkania autorskie z artystami sceny muzycznej.

Do odbiorców naszego przedsięwzięcia zaliczyć możemy nie tylko ludność okolicznych miejscowości, ale także młodzież przyjezdną z całej Polski. W szczególności z myślą o niej, zorganizowaliśmy bezpłatną bazę noclegową na polu namiotowym. I w pobliskiej szkole podstawowej.

Zdając sobie sprawę z wielkości i wartości przedsięwzięcia, którym jest Festiwal NADZIEJA, jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju formy współpracy, sugestii i pomocy. Wiedząc również o konieczności wsparcia finansowego niezbędnego do realizacji opisanych idei, chcemy swoją propozycje współpracy skierować szczególnie do środowisk sponsorów, dla których przygotowaliśmy specjalną oferty promocji.

www.festiwal.org.pl

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama