Kształtowanie samego siebie. Przewodnik psychologiczny. Elementy konstrukcji

Na jakich elementach konstrukcji lub, rezygnując z metafory, na jakich aspektach i sytuacjach życiowych musimy skupić naszą uwagę dokonując wyborów tak, aby w konsekwencji móc ukształtować siebie samego?

Kształtowanie samego siebie. Przewodnik psychologiczny. Elementy konstrukcji

Giulio Cesare Massa

Kształtowanie samego siebie. Przewodnik psychologiczny


stron: 193
format 145x100 mm
ISBN


W dzisiejszym świecie wszystko jest szczegółowo planowane, wszystko oprócz życia. W świecie pracy, kultury, instytucji mnożą się konferencje, staże, kursy doskonalenia zawodowego, kształcenia ustawicznego, a w niezwykle trudnym zawodzie jakim jest życie zadowalamy się improwizacją i przyzwyczajeniem. Niektórzy, zmęczeni racjonalizmem rodem z Zachodu, który oferując rozwój technologiczno-naukowy załącza w prezencie zanieczyszczenie i nerwice, próbują technik orientalnych. Inni, rozczarowani przeróżnymi modami, czy nałogami, preferują trzymanie się na uboczu. Wielu chciałoby się lepiej „przygotowywać do życia”, lecz nie znajdują oni jednak właściwego bodźca.

Ten prosty „Przewodnik psychologiczny” pragnie przybliżyć poszukującemu czytelnikowi ogromne dziedzictwo biblijno-chrześcijańskiej duchowości, ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzonej mądrości Ćwiczeń świętego Ignacego i współczesnych osiągnięć psychologii.

„Kto chce mieć wpływ na kształtowanie samego siebie, musi zrozumieć, że stawką w grze nie jest jakaś marginalna cząstka jego samego, ale całe życie. Mówienie o tym wszystkim jako o ciekawostkach, lub jedynie dla informacji byłoby po prostu stratą czasu...nie jest to hobbistycznie robiony kurs przetrwania. Mamy tylko jedno życie i na każdym kroku musimy dokonywać wyborów, także tego czy się zaniedbać, czy nie...”


FRAGMENT:

ELEMENTY KONSTRUKCJI

Wewnętrzna struktura osobowości człowieka

Na jakich elementach konstrukcji lub, rezygnując z metafory, na jakich aspektach i sytuacjach życiowych musimy skupić naszą uwagę dokonując wyborów tak, aby w konsekwencji móc ukształtować siebie samego?

Ostatecznym celem tego projektu jest osoba, w całej swej pełni. Nie chodzi tu, oczywiście o ingerowanie w kwestie genetyki, czy fizyczności, ani też o zwykły rozwój jakościowy, dla którego to zdobywa się różne zdolności, inne się udoskonala, oraz otrzymuje się wyróżnienia.

Biorąc pod uwagę, że człowiek żyje głównie w relacji z innymi ludźmi i ze światem, praca do wykonania, odnosiła się będzie właśnie do tej dziedziny - relacji: do sposobów i środków za pomocą których realizują się różne zależności, zaczynając od relacji z samym sobą i przechodząc później do tych jakie nas łączą z innymi ludźmi, jak również z rzeczami. Budowanie będzie odkrywaniem, modyfikowaniem, realizowaniem naszego bytu w jego relacyjności.

Zaczynamy od siebie samych, od własnego ciała: zmieniając na przykład sposób w jaki reagujemy na impulsy, czy w jaki podchodzimy do podstawowych potrzeb, zmieniając sposób jedzenia, spania, czy wykorzystywania czasu.

Trzeba następnie zastanowić się nad relacjami, jakie łączą nas z innymi ludźmi, zakończyć te niewłaściwe, zawiązać nowe , wchodząc na przykład do jakiejś grupy, lub znajdując partnera.

Trzeba też zastanowić się nad własnym stosunkiem do wartości: do ideału, do Absolutu.

Jeżeli chodzi nam o radykalne zmiany, staniemy przed faktem przemiany, lub zmiany i odnowy życia.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama