Kształtowanie samego siebie. Cel - poszukiwaniem szczęścia

Momenty odpoczynku, postoju, szczególnie w młodości muszą się znaleźć i to dla wszystkich

Kształtowanie samego siebie. Cel - poszukiwaniem szczęścia

Giulio Cesare Massa

Kształtowanie samego siebie. Przewodnik psychologiczny


stron: 193
format 145x100 mm
ISBN


W dzisiejszym świecie wszystko jest szczegółowo planowane, wszystko oprócz życia. W świecie pracy, kultury, instytucji mnożą się konferencje, staże, kursy doskonalenia zawodowego, kształcenia ustawicznego, a w niezwykle trudnym zawodzie jakim jest życie zadowalamy się improwizacją i przyzwyczajeniem. Niektórzy, zmęczeni racjonalizmem rodem z Zachodu, który oferując rozwój technologiczno-naukowy załącza w prezencie zanieczyszczenie i nerwice, próbują technik orientalnych. Inni, rozczarowani przeróżnymi modami, czy nałogami, preferują trzymanie się na uboczu. Wielu chciałoby się lepiej „przygotowywać do życia”, lecz nie znajdują oni jednak właściwego bodźca.

Ten prosty „Przewodnik psychologiczny” pragnie przybliżyć poszukującemu czytelnikowi ogromne dziedzictwo biblijno-chrześcijańskiej duchowości, ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzonej mądrości Ćwiczeń świętego Ignacego i współczesnych osiągnięć psychologii.

„Kto chce mieć wpływ na kształtowanie samego siebie, musi zrozumieć, że stawką w grze nie jest jakaś marginalna cząstka jego samego, ale całe życie. Mówienie o tym wszystkim jako o ciekawostkach, lub jedynie dla informacji byłoby po prostu stratą czasu...nie jest to hobbistycznie robiony kurs przetrwania. Mamy tylko jedno życie i na każdym kroku musimy dokonywać wyborów, także tego czy się zaniedbać, czy nie...”


FRAGMENT:

CEL - POSZUKIWANIEM SZCZĘŚCIA

Cel, jako punkt przeznaczenia dla każdego człowieka, z subiektywnego punktu widzenia bywa zazwyczaj utożsamiany ze szczęściem. Takie właśnie jest życie w swej pełni: wszyscy chcemy być szczęśliwi i wszyscy pragniemy realizacji. Jest to głęboko zakorzeniona, wspólna nam wszystkim tendencja, będąca motorem naszego życia - co do tego wszyscy są zgodni. Nie wystarczy jednak powiedzieć, że szczęście to wygranie 2 milionów na loterii, czy otrzymanie nagrody Nobla. Różnie bowiem rozumie się szczęście, różne są też sposoby jego osiągnięcia.

Wszystko to, co zostało powiedziane na temat celu, odnosi się również do szczęścia. Musimy uświadomić sobie istnienie życiowego bodźca, który pcha nas w kierunku tego co dla nas dobre, w kierunku spełnienia. Musimy sprawdzić również, na ile ta świadomość odpowiada naszym wcześniejszym fundamentalnym wyborom. Co więcej, żeby wiedzieć w jakim stopniu nasze, zawarte w słowach, wybory mają szansę realizacji, musimy zobaczyć, czy układają się one w spójny, odpowiadający naszym rzeczywistym zdolnościom, łańcuch.

Niekiedy słyszymy: „Wszystko co robię, robię dla mojej rodziny, dla moich dzieci”. Później jednak dostrzegamy ogromny, dający się wyjaśnić silną zaborczością emocjonalną egoizm, który w decydujących momentach wychodzi na jaw. Niekoniecznie można by tu mówić o odpowiedzialności moralnej, z całą pewnością jednak, jest to znak wskazujący na głęboką niedojrzałość, niewystarczające ujednolicenie osoby, która nie przyswoiła sobie jeszcze systemu wartości.

U podstaw każdego projektu leżą: głęboka analiza samego siebie i zrozumienie dokonywanych wyborów, oraz drzemiących w naszym wnętrzu skłonności. Warunkiem do przygotowania projektu, a następnie wcielenia go w życie jest wiedza, czego się chce i do czego się dąży. Ostatnim krokiem będzie przeżycie tego głębokiego wyboru i idącego za nim planowania na poziomie inteligencji operacyjnej.

Wiele osób zatrzymuje swe dążenia na kwestii przetrwania, nie udaje się im przezwyciężyć fazy, w której to wszystkie decyzje wymuszane są przez określoną chwilę i nagłe potrzeby. Są poganiani terminami płatności, chęcią zdobycia uznania i codziennymi potrzebami. Wszystko to jest zrozumiałe i naturalne, ale nie może być przyjmowane jako niezmienne. Momenty odpoczynku, postoju, szczególnie w młodości muszą się znaleźć i to dla wszystkich. Trzeba je wykorzystać na projektowanie. Jakby nie było musimy sobie takie momenty stwarzać, wydzierać je naszemu gorączkowemu, zagonionemu życiu.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama