Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Sylvia Schneider

KOCHAĆ SZCZĘŚLIWIE

ISBN: 978-83-7318-848-8

wyd.: WAM 2007
Spis treści
Miłość jest Tobą, Ty jesteś miłością7
PODPOWIEDŹ PIERWSZA
Zrób dobry użytek z ... ludzi, którzy ci szkodzą, i sytuacji, które wysysają z ciebie energię 9
Chcesz zmienić swój sposób kochania? Zrób to! 45
Wyłóż karty na stół 45
PODPOWIEDŹ DRUGA
Zrób dobry użytek... z własnych blokad i lęku przed utratą 51
W jakim stopniu możesz polegać na swoim głosie wewnętrznym?78
PODPOWIEDŹ TRZECIA
Zrób dobry użytek z ... własnych projekcji i iluzji83
Kto cię naprawdę uszczęśliwia?102
PODPOWIEDŹ CZWARTA
Zrób dobry użytek z ... braku decydowania i zapasowych furtek 109
Spełnienie — co to dla ciebie znaczy? 137
PODPOWIEDŹ PIĄTA
Zrób dobry użytek z ... urazów i chęci zemsty143
Czy jesteś zazdrosna?170
PODPOWIEDŹ SZÓSTA
Zrób dobry użytek z ... braku humoru i złego nastroju175
Jaki jest twój nastrój?194
PODPOWIEDŹ SIÓDMA
Zrób dobry użytek z ... miłości199
Czy znasz barwę swojej miłości?224WSTĘP

Miłość jest TOBĄ! TY jesteś miłością!

Szczęśliwe związki to rzecz najważniejsza w życiu. Dają one człowiekowi radość, poczucie sensu, bezpieczeństwa i ciepła. To one sprawiają, że czujemy się zdrowsi i młodsi. Dobre relacje są czymś bardzo cennym, co trzeba ochraniać i pielęgnować. Dyskretna, ciągła dbałość o jakość związku, harmonijne proporcje pomiędzy dawaniem i braniem, i wspólna obu stro- nom miłość do życia jako takiego jest źródłem szczęścia i zado- wolenia.

To szczęście jest szczęściem cichym. W istocie dotyczy nie tylko miłości do drugiej osoby, lecz także do innych ludzi, do życia w ogóle. Jest to uczucie dalekie od jakiejkolwiek perfek- cji, dalekie też od wszelkiej powierzchowności i przelotności. Jest to poczucie owej uśmiechniętej cicho intymności w świecie, który pędzi coraz szybciej i nie pozostawia dla miłości wiele miejsca. Nie doświadczymy tego jednak, jeśli będziemy chcieli żyć coraz szybciej, osiągać więcej; jeśli będziemy stale porównywali to, co zdobyliśmy, z tym, co moglibyśmy jeszcze osiągnąć albo co jest akurat modne; jeśli mamy wysokie wymagania, które nie pozwalają tolerować małych słabości i drobnych błędów. Im bardziej będziemy z sobą pogodzeni, akceptując samych siebie, z tym większą wyrozumiałością będziemy też traktować mocne i słabe strony innych ludzi. Będziemy umieli okazać im uznanie, na jakie zasługują, ponieważ sami będziemy mieć właściwe poczucie własnej wartości i inni ludzie nie będą nam potrzebni jako obiekty projekcji naszych własnych słabości. Jeśli więc uda nam się zdać sobie jasno sprawę z tego, na czym polega nasz własny wkład w budowanie relacji z inny- mi ludźmi, wtedy powstanie szansa, że będziemy żyć naprawdę szczęśliwie.

Im częściej będziemy zastanawiać się nad tym, co sami wnosimy do naszego związku, tym głębiej będziemy go rozumieć i tym bardziej zbliżymy się do istoty siebie samych, życia i wszechświata. Sprawi to, że szybko narodzi się w nas postawa wdzięczności, a ona umożliwi nam nawiązanie serdecznych, głębokich relacji z naszym otoczeniem.

W tym właśnie pragnie pomóc ta książka. Znajdziesz tu, Czytelniczko i Czytelniku, siedem podpowiedzi, które mogą ci pomóc skutecznie uporządkować własne emocje, zbliżyć się do samego siebie i swoich bliskich. Pozwól mi zatem przez chwilę stać się twoim zwierciadłem; pozwoli ci ono dostrzec odbicie twojej własnej postawy w relacji z drugim człowiekiem i ewen- tualnie ją skorygować. Uporządkuj problemy związane z miłością. Uwolnij się od balastu, który cię obciąża. Zdecyduj sam/ sama, jak chcesz kochać i żyć. Zobaczysz, że będzie ci o wiele łatwiej niż dotychczas i że staniesz się o wiele bardziej szczęśliwy/ a, niż kiedykolwiek mogłeś/aś to sobie wyobrazić.

Sylvia Schneider

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość kobieta szczęście oczekiwania Porady kochanie poradnik zadowolenie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W