Chcesz zmienić swój sposób kochania? Zrób to!

Fragmenty książki "Kochać szczęśliwie"

Chcesz zmienić swój sposób kochania? Zrób to!

Sylvia Schneider

KOCHAĆ SZCZĘŚLIWIE

ISBN: 978-83-7318-848-8

wyd.: WAM 2007



Chcesz zmienić swój sposób kochania? Zrób to!

Tak jak różni są ludzie, tak też rozmaite są ich formy relacji z innymi. Niektórzy całe życie żyją w jednym związku z tym samym człowiekiem, inni prowadzą życie samotne. Kilkakrotne zawieranie małżeństw czy nawiązywanie podobnych relacji nie jest już dziś rzadkością. W niektórych rodzinach panuje atmosfera silnej wzajemnej przynależności, w innych relacje pomiędzy członkami rodziny są luźne. Niektórzy ludzie są w kręgach znajomych bardzo lubiani, inni znów uważani są za oryginałów, plotkarzy albo intrygantów. Niektórzy tylko nie- licznych znajomych nazywają swoimi prawdziwymi przyjaciółmi, inni znów podtrzymują powierzchowne kontakty z wielo- ma osobami.

Jak to wygląda u ciebie? Od czego to zależy? Jestem pewna, że tobie również zależy na tym, żeby twoje relacje zyskały większą głębię, stały się zdrowsze, godniejsze i pewniejsze. Twoje związki, relacje i uczucia do osoby najbliższej, dzieci, rodziny, rodziców, przyjaciół, osób kochanych i znajomych kształtują twoje życie. W dobrych i złych dniach. Lecz to nie te związki kształtują ciebie, lecz odwrotnie — to twoja zdolność do miłości, do tworzenia związków, twoja osobowość decydują, w jaki rodzaj związków wchodzisz i jaką nadajesz im treść. Druga osoba — twój partner — to tylko lustro, w którym możesz się przejrzeć. W tym lustrze widzisz przede wszystkim swoje własne oczekiwania wobec drugiej osoby; są one związane bardziej z to- bą niż z tym, co twój partner może ci zaproponować.

Każdy ze swoich związków poddajesz od czasu do czasu „wewnętrznemu” egzaminowi, który wiąże się z zasadniczym pytaniem: „Co mi to daje? Gdzie jestem? Gdzie jesteśmy? Jaką mamy przed sobą przyszłość?”. Odpowiedź na te pytania nie jest mechaniczna; tworzy ją suma twoich doświadczeń, lęków, pragnień, marzeń, rozczarowań i niespełnionych potrzeb. Łączy się ona przede wszystkim również z twoją zdolnością realistycznej oceny własnych problemów — zawęźleń i zasupłań. To nasze własne oczekiwania i sposób myślenia decydują, czy — kiedy wchodzimy w kolejną bliską relację z drugim człowiekiem — pojawiają się zawsze te same problemy, czy przeciwnie — potrafimy w nich znaleźć autentyczne spełnienie.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama