Skutki w relacjach rodzinnych

Fragmenty książki "Nowe uzależnienia ", której autor wymienia m.in. uzależnienie od korzystania z komputera, telefonu komórkowego, natręctwo zakupów, pracoholizm i uzależnienie od seksu

Skutki w relacjach rodzinnych

Cesare Guerreschi

Nowe uzależnienia

ISBN: 978-83-7580-165-1
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2010

Wybrane fragmenty
Wprowadzenie
Wstęp
New addictions. Pojęcie uzależnienia
Współuzależnienie
Nowe formy uzależnienia
Internet: pomiędzy normalnością a patologią
Cechy problematycznego korzystania z Internetu
Internet i depresja
Skutki w relacjach rodzinnych
Nadużywanie Internetu w miejscu pracy

Skutki w relacjach rodzinnych

Jak świadczą wyniki licznych badań (Young, 1996; Egger 1996, Brenner, 1996), nadużywanie Internetu wpływa na sferę relacji międzyludzkich osoby dotkniętej tym uzależnieniem. W miarę jak wydłuża się czas spędzany przed komputerem, zmniejsza się jego ilość poświęcana bliskim i rodzinie. W ten sposób może dojść do zniszczenia więzi między rodzicami a dziećmi, ważnych przyjaźni, ale przede wszystkim małżeństw, które w szczególny sposób są narażone na negatywne skutki patologicznego korzystania z Sieci (Young, 1996). Na początku Internet jest znakomitym narzędziem ucieczki od codzienności, dla której podmiot stopniowo traci zainteresowanie, aż do zaniedbywania obowiązków domowych, pracy i samego małżeństwa. Znane są przypadki zapominania przez uzależnione od Internetu matki o odebraniu dzieci ze szkoły czy przygotowaniu dla nich posiłków.

Narodziny romansu online często doprowadzają życie partnerów do ruiny: jedno z nich, uzależnione od Internetu, szuka ucieczki w wirtualnym związku i oddala się od rzeczywistego towarzysza życia, który czuje się odrzucony.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama