Fragmenty książki "Nowe uzależnienia ", której autor wymienia m.in. uzależnienie od korzystania z komputera, telefonu komórkowego, natręctwo zakupów, pracoholizm i uzależnienie od seksu
Związki między chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, oraz różnymi rodzajami zaburzeń uzależnieniowych stał
y się przedmiotem licznych badań. Ich wyniki wskazują, że depresja łączy się z alkoholizmem (Capuzzi i Lecoq, 1983), narkomanią (Cox, 1985), zaburzeniami odżywiania (Lesieur i Blume, 1993) oraz z patologiczną grą hazardową (Blaszczynski, McConaghy i Frankova, 1991).Young (1998), przeprowadzając badania online, sprawdzała, czy istnieje relacja współwystępowania w przypadku depresji i uzależnienia od Internetu.
Grupa poddana badaniu składała się z 259 osób, które w odpowiedzi na ogłoszenie opublikowane w Internecie zadeklarowały chęć udziału w eksperymencie.
Jako test zastosowano Internet Addiction Test (w załączniku do rozdziału II) oraz BDI (Beck Depression Inventory). Pierwszy z nich pozwolił oddzielić uzależnionych od nieuzależnionych, drugi umożliwił ocenę poziomu ich depresji.
Grupa badawcza składała się ze 130 mężczyzn, o średniej wieku około 31 lat, oraz 129 kobiet, o średniej wieku około 33 lat.
Wyniki ukazały znaczący związek między uzależnieniem od Internetu a depresją: wysoki poziom depresji łączył się z nadużywaniem Internetu.
Joung utrzymuje, że niektóre cechy cierpiących na depresję podmiotów — takie jak: niska samoocena, słaba motywacja, strach przed odrzuceniem i potrzeba akceptacji — mogą wpływać na zwiększenie intensywności korzystania z Internetu. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że uzależnione osoby poszukują w rzeczywistości wirtualnej schronienia przed problemami występującymi w życiu codziennym.
Z drugiej strony jest możliwe, że u osób uzależnionych od Internetu rozwija się depresja spowodowana specyficznym stylem życia, który cechuje wyobcowanie i oderwanie od rzeczywistości.
Podsumowując: badania przeprowadzone przez Young unaoczniły związek między nadużywaniem Internetu i depresją, nie ustaliły jednak, które z zaburzeń jest przyczyną, a które skutkiem.
opr. aw/aw