Recenzja książki Andrzeja Szyjewskiego
Współczesna moda na sięganie do źródeł własnej kultury, poparta popularnością trylogii profesora filologii angielskiej, J. R. R. Tolkiena, pt. "Władca Pierścieni", nie ominęła i Polski. Bardzo wielu młodych Polaków odwiedza Biskupin, bierze udział w oferowanych "jarmarkach etnograficznych", czy pokazach archeologicznych, które mają na celu przybliżenie słowiańskich źródeł naszej kultury. Ponad 1000 lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich skutecznie przesłoniło kulturę pogańskich Słowian, lecz nie uwolniło od pytań na temat ich religii, sposób życia, poglądu na świat i człowieka.
Zagadnienie religii Słowian podejmuje interesująco w najnowszej publikacji Wydawnictwa WAM krakowski uczony, religioznawca i etnolog religii, dr hab. Andrzej Szyjewski, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka ukazuje się w poczytnej i godnej polecenia serii" "Mała Biblioteka Religii".
Jak sam Autor przyznaje, staje przed bardzo trudnym zadaniem odtworzenia religii, która nie pozostawiła po sobie żadnego całościowego dzieła, w postaci zbioru mitycznych tekstów.
Jedynie niewielkie wzmianki kronikarzy, których dane trudno dzisiaj zinterpretować, gdyż nie zajmowali się napotkaną religią w sposób systematyczny i naukowy, oraz nieliczne świadectwa materialne mogą być jakimś punktem odniesienia. Pomimo tych trudności Autor z premedytacją podejmuje próbę wprowadzenia czytelnika w religioznawcze analizy i próby rekonstrukcji obrazu świata i bogów słowiańskich. Walka dobra ze złem, kraina zmarłych, "Światowid", bóstwa płodności i wegetacji, demony, boginki, rusałki i wiły, cudowne moce czy opis podróży w zaświaty stały się interesującym tematem poszczególnych fragmentów książki. Całość książki zamyka indeks nazwisk oraz nazw geograficznych oraz indeks bóstw, postaci i terminów religijnych, które ułatwiają korzystanie z niej w sposób wybiórczy.
Dla czytelników, którzy zainteresowali się już serią religioznawczą Wydawnictwa WAM niepotrzebna jest rekomendacja nowej jej pozycji. Dla wszystkich innych niech zachętą będą słowa religioznawcy G. van der Leeuw, przywołane w książce: "Bogowie politeistyczni nie są dziecięcym wymysłem, lecz realnymi mocami". Warto je poznać, gdyż ciągle w jakimś stopniu są one obecne w naszej kulturze.
ISBN: 83-7318-205-5
Copyright © Wydawnictwo WAM 2003
opr. ab/ab