Wielu rodziców staje przed dylematem wyboru fotelika. Wiele z nich zadaje sobie pytanie: czym należy się kierować przy zakupie?
Dzieci są naszym bezcennym skarbem. Już w Biblii w Starym Testamencie dzieci były postrzegane jako błogosławieństwo i bogactwo. W związku z tym o cenny skarb powinniśmy, my jako rodzice szczególnie dbać i zapewnić im bezpieczeństwo. Na największe zagrożenie dzieci narażone są m.in. podczas podróżowania transportem drogowym, czyli kiedy przewozimy je w pojazdach. Bardzo ważne jest, aby dzieci były przewożone w odpowiednich fotelikach.
W 2018 r zmieniły się przepisy dotyczące przewozu dzieci w fotelikach. Zgodnie z aktualnymi przepisami, nawet 17-latek powinien korzystać z fotelika bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, jeśli jego wzrost nie przekracza 150 cm. Poprzednia ustawa wprowadzała ograniczenia wiekowe, a nie wymóg wzrostu dziecka. Przed nowelizacją wszystkie dzieci musiały być przewożone w fotelikach do momentu ukończenia 12 roku życia. Ponadto w pojazdach nie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa nie było wymogu przewożenia dziecka w fotelikach, dotyczyło to aut głównie zabytkowych i z czasów lat 70 — tych. Jednak takich „zabytków” jeździ po polskich drogach stosunkowo niewiele. Po nowelizacji ustawy nie liczy się wiek, a wzrost dziecka oraz wprowadzono zakaz przewożenia dzieci w wieku poniżej 3 lat w samochodzie nie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach odnosi się nie tylko do samochodów osobowych, ale także do ciężarowych do 3,5 t, od 3,5 — 12 t i powyżej 12 t. Dotyczy to pojazdów kategorii M1, czyli samochodów do przewozu nie więcej niż 8 osób i pojazdów kategorii N1, N2 i N3, służących do przewozu ładunków.Wyłączone spod wymagań ustawy są dzieci posiadające zaświadczenie od lekarza lub w przypadku gdy dziecko ma więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na swoją masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia. W takim przypadku dziecko powinno siedzieć tylko i wyłącznie na tylnym siedzeniu i musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli przewożona jest trójka dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików na tylnej kanapie to jedno z dzieci może siedzieć z tyłu, na środku, bez fotelika jeżeli ma powyżej 3 lat i jest zapięte pasami.To miejsce eksperci uznają za najbardziej bezpieczne.
Wiele rodziców staje przed dylematem wyboru fotelika. Wiele z nich zadaje sobie pytanie: czym należy się kierować przy zakupie? Bezpieczny fotelik dla dziecka powinien być zgodny z: masą i wzrostem dziecka oraz spełniać właściwe warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub innych wytycznych. Ponadto powinien być dopasowany do profilu siedziska, montowany w pojeździe w sposób stabilny i bezpieczny oraz posiadać pasy bezpieczeństwa. Jak podają źródła, najbezpieczniejsze są pasy 5-punktowe, dodatkowo posiadające pas biodrowy. Powyższe rozważania dotyczą fotelików dla dzieci starszych. Natomiast inne wymagania są dla noworodków i niemowlaków, ponieważ przewozi się je tyłem do kierunku jazdy. Ponadto budowa fotelików dla najmłodszych jest zupełnie inna. Kształtem przypominają kołyskę o szerokiej podstawie, która powinna dobrze przylegać do siedziska pojazdu. Ponadto w przypadku przewozu dzieci na przednim siedzeniu należy pamiętać o wyłączeniu poduszki pasażera, dla małego dziecka może być śmiertelnym zagrożeniem. Podczas zderzenia wybucha z prędkością 300 km/h. Gdy maluch podróżuje na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, tak silne uderzenie może skończyć się poważnymi urazami głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Ich skutkiem może być nawet śmierć.
Wybierając fotelik należy pamiętać także o tym, że nie powinien on pochodzić z niewiarygodnego źródła. Bowiem możemy narazić nasze dziecko na niebezpieczeństwo, ponieważ foteliki nawet po niegroźnej stłuczce nie nadają się do ponownego użytku. Prawie wszystkie instrukcje fotelików mówią o tym, że przy zdarzeniu drogowym powyżej 10km/h należy fotelik wymienić na nowy.
Tematyka bezpieczeństwa w transporcie jest bardzo ważna, w ten obszar wpisuje się także zapewnienie bezpieczeństwa naszym dzieciom. Warto pamiętać, że odpowiedni fotelik i zapięte pasy mogą uratować życie naszych dzieci.
Bibliografia
1. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r., poz. 1990)
2. https://fotelik.info/pl/news/fotelik-samochodowy-bezpieczenstwo-co-wplywa-na-bezpieczenstwo-fotelika,899.html
3. https://www.focus.pl/artykul/gdzie-najbezpieczniej-jest-usiasc-przeswietlamy-7-srodkow-transportu