Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Gabriella Biader

50 PYTAŃ DO PANA BOGA
O Boże, Tyś jest moim Bogiem.
O świcie szukam Ciebie,
Bo Twoja łaska jest cenniejsza od życia,
Sławić Cię będą moje wargi (z Psalmu 63).

DROGI BOŻE, DLACZEGO MASZ NA IMIĘ BÓG?

Najdroższy,

podoba mi się twoje pytanie, ponieważ jeśli ktoś zajmuje się czyimś imieniem, znaczy, że się tą osobą interesuje. Muszę ci jednak wyznać, że Ja noszę nie tylko to imię. Żebyś ty wiedział, jakie zamieszanie panuje na ziemi! Opowiem ci trochę z historii.

W pismach Starego Testamentu mędrcy Izraela słusznie zauważyli, że imię nie jest tylko dźwiękiem, za pomocą którego można kogoś przywołać, lecz każde imię wyraża głęboką prawdę o noszącej je istocie. I tak, ponieważ bardzo trudno było ludziom zrozumieć moją naturę, nazywali mnie „Panem, Świętym, Chwalebnym, Wielkim, Czcigodnym, Strasznym” albo po prostu mówili „Imię”. A zatem wkroczyłem do akcji.

Pewnego dnia mój przyjaciel Mojżesz pasł stada swojego teścia. Przeszedł przez pustynię i dotarł do świętej góry Horeb. Stanąłem przed nim schowany w ogniu pewnego krzewu i powiedziałem mu: „Ja jestem Bogiem twojego ojca, Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba. Powierzam ci misję wyzwolenia twojego ludu z niewoli egipskiej”. Mojżesz postawił mi wtedy to samo pytanie, co ty: „Kiedy pójdę do Izraelitów, mówiąc o Tobie jako o Bogu ich ojców i tak dalej..., zapytają mnie: Jak się nazywa?” Powiedziałem mu: „Ja jestem, który jestem — JHWH” (co się wymawia Jahwe).

Jest to tytuł, jakim będę wspominany z pokolenia na pokolenie. Moje imię pochodzi od czasownika „być”, a oznacza „być obecnym i czynnie działającym”. Z szacunku do tego imienia Żydzi w ogóle go nie wymawiają. Wolą raczej nazywać mnie „Adonaj, Pan mój”.

W historii mojego imienia nastąpił radykalny zwrot, kiedy mój Syn Jezus uczył swoich uczniów, w jaki sposób mają się do mnie zwracać. Nazwał mnie wtedy „Abba, Tatusiu”. Nie będę ci dalej opowiadał tej historii, ponieważ chciałbym, żebyś tym właśnie imieniem zwracał się do mnie. Ja zaś jako Tatuś — zupełnie wyjątkowy Ojciec, chciałbym z tobą rozmawiać.

Cześć!

PS. Mam także inne imiona w różnych językach. Na przykład muzułmanie mówią do mnie Allah. A poza tym możesz nazywać mnie Duchem Świętym albo Synem, albo Ojcem. Ja, Pan Bóg, jestem wszystkimi tymi trzema Osobami; jestem Bogiem w Trójcy Jedynym.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież katecheza Bóg Abba Allah pytania odpowiedź JHWH Adonaj
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W