Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Gabriella Biader

50 PYTAŃ DO PANA BOGA
Wprowadzenie

Powaga i uśmiech. Przestrzeń pomiędzy tymi dwoma słowami wyznacza nam styl, w jakim spróbujemy odpowiedzieć na pytania młodych. Znajdą się tu odpowiedzi o charakterze otwartym, mogące poszerzyć horyzonty; prowokacyjne stwierdzenia, aby skłonić do osobistego zaangażowania; cytaty zaczerpnięte z wielu starożytnych i współczesnych autorów — stawiane tu bowiem głębokie pytania każdy człowiek, zarówno młody, jak i dorosły, nosi w sobie od zawsze.

Na stronicach tej książki nie zamierzamy omówić każdego tematu w sposób wyczerpujący. Są one jak koszyk pełen idei, które mogą pobudzić do refleksji i dialogu w rodzinie, w szkole, w grupach młodzieżowych. Często młodzi nie szukają gotowych już odpowiedzi. Potrzebują raczej refleksji, by wypracować sobie osobiste odpowiedzi na te pytania, w których pod maską pozornej ciekawości kryją się lęki i niepokoje. Z pewnością intrygujący jest fakt, że nawet pośród żywotnych problemów związanych z młodym wiekiem tak często pojawia się myśl o śmierci i przyszłym życiu.

Nierzadko rodzice, nauczyciele, katecheci, wychowawcy słusznie starają się udzielić jak najbardziej kompletnych odpowiedzi. Czy jednak pomaga to wzrastać „sercom” młodzieży? Być może dorośli zapominają, ile czasu i cierpliwości oni sami potrzebowali, by wzrastać w mądrości ludzkiej oraz w wierze.

Należy ofiarować czas i cierpliwość, ale dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba do tego dołączyć jeszcze silną zachętę do zaangażowania się i moralnej dyscypliny.

Zastosowanie w tym tekście urozmaiconego języka pozwala na otwarcie różnych torów dla osobistych i grupowych poszukiwań. Dokonywać się to będzie na wielu płaszczyznach: wglądnięcia w siebie, literatury, katechezy, Słowa. Celem jest wspólne wypracowanie odpowiedzi na życie, które otwiera się na trzecie tysiąclecie.

Gabriella Biader

50 PYTAŃ DO PANA BOGA - Spis treści
(strony w wyd. papierowym)
Wprowadzenie 5
Błyskawiczne pomysły, aby odpowiedzieć na «Pięćdziesiąt pytań do Boga» 6
Dla Ciebie 8
Drogi Boże - Pytania 9
Sześć pytań "przez internet" 171
Przeżywaj życie 175
W poszukiwaniu nowych sposobów pracy z młodymi 176
Laboratoria 177
Indeks tematyczny 181
Indeks katechetyczny 183
Ważniejsi cytowani autorzy 186
Indeks pytań 189

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież katecheza pytania odpowiedź
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W