Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Czas postu / Męka Pańska

ANIOŁ I DOBROCZYŃCA

Pewnego dnia czcigodnemu pustelnikowi, który przez wiele lat spędzonych w samotności oddawał się kontemplacji, złożyła wizytę niebiańska istota.

Poczuł, że wszystkie jego wysiłki miały sens w obliczu tego wydarzenia; było ono dla niego bowiem potwierdzeniem, że w drodze do świętości poczynił ogromne postępy.

„Pustelniku — powiedział anioł — idź i powiedz pewnemu dobroczyńcy, że Wszechmogący Pan postanowił, iż otrzyma on nagrodę za dobre uczynki: za sześć miesięcy licząc od dzisiaj umrze i pójdzie prosto do raju”.

Zachwycony pustelnik pobiegł szybko do domu dobroczyńcy.

Kiedy ten usłyszał jego wiadomość, zwielokrotnił swoje dobre czyny w nadziei, że będzie mógł jeszcze więcej pomóc ludziom, pomimo że raj został mu już obiecany.

Ale minęły trzy lata, a dobroczyńca nie umierał. Nie przejmując się tym, kontynuował swoje dzieło.

Jednak pustelnik stawał się coraz bardziej pochmurny i markotny: czuł się pokrzywdzony, ponieważ jego przepowiednia nie sprawdziła się. Nie dawało mu to spokoju, że ludzie mówili o nim jako o fałszywym proroku i domniemanym „jasnowidzu” — aż wreszcie nikt już nie mógł go znieść, a już najmniej on sam siebie.

A wtedy anioł pojawił się po raz drugi.

„Widzisz — powiedział do pustelnika — jaką jesteś słabą istotą. Zaprawdę, dobroczyńca wszedł do raju i rzeczywiście, ciesząc się wciąż jeszcze swoim życiem, «zmarł» w pewien sposób, który znany jest jedynie Wszechmogącemu. Natomiast ty stałeś się prawie niczego niegodny. Ponieważ poznałeś teraz już ból, do jakiego prowadzi zarozumiałość, być może będziesz w stanie udać się w drogę do świętości”.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania post zaufanie katecheza przykład pustelnik prorok znak próba Willi Hoffsümmer przpowiednia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W