Katecheza dla kl III - szkoła podstawowa
Cel dydaktyczny: Uczymy, że Pan Jezus jest Królem całego świata. Ukazujemy, czym jest Królestwo Boże.
Cel wychowawczy: Wychowujemy do naśladowania Pana Jezusa - Króla i budzimy potrzebę budowania Królestwa Bożego pośród nas.
Środki dydaktyczne: Pismo Święte, dwie korony o różnej wielkości, korona cierniowa, berło, trzcina, trzy portrety panujących królów i nazwy państw.
Przynosimy na katechezę korony (mniejszą umieszczamy w widocznym miejscu klasy), obok niej umieszczamy berło.
Na planszy umieszczamy trzy portrety władców oraz nazwy państw, w których panowali.
Ja znam Króla, który jest niezwykły, ponieważ panuje od początku świata, a Jego panowanie nie będzie miało końca. Jest potężny i wszechmocny, ale nie chce panować nad ludźmi przy pomocy wojska, broni, przemocy. Mógłby nosić najwspanialszą koronę ze złota, ale On, kiedy przebywał na ziemi, wybrał koronę z cierni. Mógłby trzymać berło z drogich kamieni i rozkazywać wszystkim ludziom, a przyjął zwyczajną trzcinę i oddał swoje życie, poniósł śmierć, by ratować świat, uwolnić nas od grzechu. Czy domyślacie się, jakie imię nosi Król, o którym wam opowiadam? (Pan Jezus)
W trakcie pokazujemy drugą koronę, większą i bardziej okazałą od poprzedniej oraz koronę z cierni, berło - trzcinę).
J 18,33-38 (Ten sam fragment po raz drugi czytają wszyscy uczniowie.)
Rozważanie przeczytanego Słowa
W czasie swej męki Pan Jezus został przywołany do Piłata. Pan Jezus był przesłuchiwany. Oskarżyciele chcieli udowodnić Mu winę i skazać na śmierć.
Pan Jezus oznajmił, że jest Królem i zapewnił nas, że Jego Królestwo nie jest podobne do królestw ziemskich. Do czego przyrównał Jezus - Król swoje Królestwo? Odpowiedź znajdziemy w przypowieściach (Mt 13,1-9; 31-33; 44-46; 47-52).
Dzielimy klasę na cztery grupy. Każda grupa w tajemnicy otrzymuje przypowieść: 1) o siewcy, 2) o skarbie i perle, 3) o sieci, 4) o ziarnku gorczycy i zaczynie. Uczniowie w ciszy czytają i umawiają się, w jaki sposób przedstawią treść przypowieści w pantomimie.
(Katecheta dyskretnie wyposaża grupę w drobne rekwizyty - nasiona, skarb, perłę itp. Na planszy umieszcza napis.)
Królestwo Boże podobne jest do:
SIEWCY
ZIARNKA GORCZYCY I ZACZYNU
SKARBU I PERŁY
SIECI
Po przedstawieniu grupy, klasa odgaduje, o czym była mowa w każdej przypowieści i uzupełnia zdanie.
Katecheta wyjaśnia, że Pan Jezus jest Królem żyjącym pośród nas, że Jego panowanie nie będzie miało końca. Objaśnia, że Jezus jest Królem sprawiedliwym, wiernym i kochającym każdego człowieka. O miłości zaświadczył umierając na krzyżu i przez swoje zmartwychwstanie (żaden król panujący nie mógł tego dokonać), pokonał śmierć, zniweczył grzech; nie nazywa nas sługami, ale dziećmi, przyjaciółmi. Jego królestwo to sprawiedliwość, radość, pokój. Jezus pragnie, by Jego królestwo rodziło się w sercu każdego człowieka i rozpowszechniało w całym świecie, aż do chwili, kiedy Pan Jezus przyjdzie powtórnie i zostaną wypełnione wszystkie Jego obietnice. Katecheta tłumaczy tajemnicze słowa Jezusa: "Królestwo moje nie jest z tego świata", uzupełniając je stwierdzeniem Pana Jezusa: "Królestwo Boże jest wśród nas".
Co mogę zrobić, aby być podobnym do Pana Jezusa - Króla Wszechświata?
Co mogę zrobić, aby rozwijać Królestwo Boże, które jest wśród nas?
Wykonać koronę dla Pana Jezusa.
(Wytłumaczyć, że kiedyś człowiek nałożył Panu Jezusowi koronę z cierni, a dziś dzieci mają wykonać koronę miłości i wdzięczności dla Pana Jezusa, przynieść ją na niedzielną Eucharystię w Uroczystość Chrystusa Króla i złożyć w ofierze.)
opr. ab/ab