Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
PekaoAnselm Grün

33 aniołów na wszelakie potrzeby

ISBN 978-83-7660-682-8
Wydawnictwo Jedność
Ilość stron: 168
Rok wydania: 2013
Oprawa: twarda
format: 125x195 mm
www.jednosc.com.plWiele mamy na co dzień kłopotów, trudności i zmartwień. Od tych poważniejszych, gdy stres utrudnia nam wykonywanie obowiązków albo męczy nas migrena, po całkiem banalne, gdy zawiesi się komputer, zginie klucz lub utkniemy w korku… To doskonałe okazje, byśmy sobie przypomnieli, że nie jesteśmy sami – Bóg posyła nam przez aniołów impuls, który może przemienić rzeczywistość. Musimy być tylko uważni.fragment książki:

2. Anioł od bólu głowy

Kto tego nie zna: Po długiej i męczącej naradzie, która wymagała naprawdę sporego wysiłku i podczas której nie udało się uniknąć konfliktów, wracam do domu z bólem głowy. Albo: jeszcze przed chwilą czułem się zupełnie dobrze, ale nagle jak grom z jasnego nieba spada na mnie migrena, przez co nie jestem w stanie myśleć o niczym innym. Próbuję się odprężyć, ale to też nie pomaga. Staram się nie sięgać od razu po tabletki. Ale nie mogę pozbyć się bólu głowy. Denerwuje mnie to, ponieważ nie pozwala mi skoncentrować się na mojej pracy. Odbiera mi uczucie komfortu. Nie jestem w stanie skupić się na pracy, a nawet na rozmowie, tak jak bym tego chciał. A przecież naprawdę zależy mi na tym, aby być uważnym i obecnym dla mojego rozmówcy – a w rezultacie krążę nieustannie wokół kłującego bólu, który nie ustępuje. Im mocniej staram się na nim skoncentrować, tym bardziej się nasila. Chcę pozbyć się tego uporczywego bólu głowy. Ale on wcale nie ma zamiaru ustąpić.

Anioł od bólu głowy pragnie zademonstrować mi, jak stać się spokojniejszym, jak traktować siebie z umiarem, jak lepiej przystosować się do miary, która jest dla mnie właściwa, oraz w jaki sposób wywierać na siebie mniejszą presję.

Wtedy marzę, aby Bóg posłał mi swojego anioła. Nazywam go aniołem od bólu głowy. Oczywiście najbardziej bym chciał, aby zabrał ten uporczywy ból możliwie szybko i delikatnie, abym mógł znowu poczuć się wolny. Ale na tę uprzejmość ze strony anioła od bólu głowy nie zawsze mogę liczyć. Bóg zsyła nam tego niebiańskiego posłańca nie jako magika, który po prostu sprawia, że ból znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Posyła mi go jako towarzysza, który upomina mnie, abym zrobił sobie przerwę.

Anioł pragnie pokazać mi, że mój ból głowy ma określony sens. Pragnie nawiązać ze mną rozmowę i zwrócić moją uwagę na to, że tak często wywieram na siebie presję, że chciałbym mieć wszystko pod kontrolą. Ten anioł pokazuje mi zatem, że po raz kolejny przeceniłem swoje możliwości, że zbyt wiele spraw mam na głowie i tym samym przekroczyłem swoją miarę. Kiedy zdecyduję się go wysłuchać, wtedy dowiem się czegoś istotnego: anioł od bólu głowy pragnie zademonstrować mi, jak stać się spokojniejszym, jak traktować siebie z umiarem, jak lepiej przystosować się do miary, która jest dla mnie właściwa, oraz w jaki sposób wywierać na siebie mniejszą presję. Powinienem pozwolić, aby sprawy po prostu toczyły się swoim torem, a nie uważać, że muszę mieć wszystko pod kontrolą.

Niekiedy odczuwam nawet pokusę, aby wywrzeć presję na samego anioła od bólu głowy, aby możliwie jak najszybciej uwolnił mnie od bólu. Jednak on nie pozwala mi sobą manipulować. On dobrze wie, czego chce. On pragnie udzielić mi jedynie wskazówek, nie da się wykorzystać. A zatem życzę Ci, abyś nie złościł się z powodu swojego bólu głowy, lecz zawsze traktował go jako okazję, aby poprosić anioła od bólu głowy, by do Ciebie przyszedł. Wtedy wspólnie z nim będziesz mógł przyjrzeć się swojemu bólowi. I może ten anioł dotknie Cię delikatnie w bolącym miejscu. Wtedy ból nie będzie już taki silny.


Anselm Grün, ur. w 1945 r., doktor teologii, benedyktyn, zarządza opactwem w Münsterschwarzach. Doradca duchowy, prowadzi kursy medytacji uwzględniające psychoterapię, kontemplację i post. Zajmuje się także interpretacją snów opartą na psychologii głębi. W Wydawnictwie „Jedność” ukazały się m.in. następujące książki jego autorstwa: Po prostu żyć. Wielka księga duchowości i sztuki życia; Mała książeczka o prawdziwej miłości; I co tu zrobić? Poradnik dla zmagających się z codziennością; Jak przezwyciężyć smutek życia? Duchowe spojrzenie na depresję; Księga odpowiedzi na trudne pytania dotyczące życia.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ból Anioł aniołowie ból głowy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W