Pięć minut dla nadziei. Myśli na każdy dzień

'Perełki' myśli papieża Franciszka, pedagogicznie dawkowane, które mogą rozjaśnić naszą codzienność oraz stanowić życiową inspirację

Pięć minut dla nadziei. Myśli na każdy dzień

Papież Franciszek

Pięć minut dla nadziei

Publikacja zawiera wybór wypowiedzi Ojca Świętego ułożonych w formule kalendarza i opatrzonych adekwatnym tytułem, tak by można było z nich skorzystać na co dzień. To „perełki” jego myśli, pedagogicznie dawkowane, które mogą rozjaśnić naszą codzienność oraz stanowić życiową inspirację.

Słuchać papieża Franciszka to zdobyć się na odwagę, by jego „prowokacyjna prostota” rozpaliła naszą nadzieję i na nowo ożywiła żar tej miłości, która uprzedza i pierwsza przejmuje inicjatywę.
(o. Fernando Prado Ayuso)

fragment

Pięć minut dla nadziei

Staram się zachować ten sam sposób bycia i postępowania, jaki miałem w Buenos Aires, bo z pewnością się wygłupię, jeśli się zmienię w moim wieku.

Tak pisał papież Franciszek do zaprzyjaźnionego księdza ze stolicy Argentyny. Niektórzy upierają się przy twierdzeniu, że jedyna zmiana, jaką dostrzegają we Franciszku polega na tym, że wcześniej ubierał się na czarno, zaś teraz na biało. Oczywiście to niezupełnie tak. W dniu wyboru na Stolicę Piotrową w jego osobowości dokonał się pewien skok jakościowy. Ojciec Jorge – lubił gdy go tak nazywano, choć był kardynałem – z dnia na dzień został papieżem Franciszkiem. I z tego wynika różnica.

Niemniej pierwsze gesty papieża, które wielu tak bardzo zaskoczyły, były takie same jak te, które wcześniej widzieli ludzie znający go jako kardynała. Nie zdziwiły one osób mających do czynienia z arcybiskupem Buenos Aires, podobnie jak jego prowokacyjne wypowiedzi. Franciszek to ojciec Jorge. Ten sam, choć już nie jest tym samym. Białe szaty kryją tego, kim był zawsze: to o. Jorge Mario Bergoglio, argentyński jezuita, którego Kościół stopniowo powoływał do podejmowania coraz większych zadań. Teraz jest papieżem. Bracia kardynałowie na następcę św. Piotra wybrali kapłana prawie z końca świata, właśnie ze względu na to kim był i jaki był.

Papież Franciszek ukazał się nam jako człowiek odważny i nie stroniący od wyzwań. Nawet imię, jakie przyjął, jest prowokacyjne. Jego gesty – przekazywane przez media na cały świat – nikogo nie pozostawiają obojętnym. Jego słowo – które powoli poznajemy – jest w stanie dotrzeć nawet do najbardziej ostygłych i oddalonych serc. Nie są to dyskursy teologa. To raczej głos pasterza. Jego przesłania są krótkie i proste; wypowiadane w sposób zdecydowany i błyskotliwy przez kogoś, kto mówi po to, by go usłyszano i zrozumiano.

Ta postawa „prowokacyjnej prostoty” sprawia, że papież Bergoglio nawiązuje dobry kontakt zarówno z osobami bardziej, jak i mniej wykształconymi, z głęboko pobożnymi i kontestującymi. Jego przesłania są wymagające, a jednocześnie serdeczne, natomiast styl bez wątpienia mówi nam o nowej ewangelizacji, która opiera ulotne słowo na pastorale życia spójnego z przesłaniem Ewangelii. Taki jest papież Franciszek. Jest taki, jak widzimy.

Wielu już o nim mówiło. Teraz czas pozwolić, by to on sam mówił do nas. Nie chcemy znać go jedynie ze słyszenia. Słuchać papieża Franciszka to zdobyć się na odwagę, aby jego „prowokacyjna prostota” rozpaliła naszą nadzieję i na nowo ożywiła żar tej miłości, która – używając jego własnego określenia – primerea *, uprzedza i pierwsza podejmuje inicjatywę, gdyż jest darem zapisanym przez samego Boga na dnie każdego ludzkiego serca. Przyznaję, że w trakcie przygotowywania tej książki niejednokrotnie poraziła mnie moc słów papieża Franciszka. Jego przesłania są zdolne przełamać wewnętrzny opór czy uprzedzenia, a nawet poskromić wszelkiego złego ducha.

Pragniemy, aby niniejsza książka pomogła naprawdę poznać osobę nowego biskupa Rzymu. Dlatego chcieliśmy, żeby była przystępna, prosta, osiągalna dla wszystkich bez wyjątku. Proponujemy zatem wybór krótkich wypowiedzi Ojca Świętego ułożony w formule kalendarza, tak by można było do niego sięgać co dnia. To perełki myśli papieża Bergoglio, które wychodzą nam naprzeciw, żeby rozjaśnić zwykłą codzienność.

W miarę korzystania z tego zbioru przekonamy się, że zamieszczone w nim słowa staną się naszą osobistą refleksją i modlitwą. Wystarczy pięć intensywnych minut, aby cały dzień nabrał sensu; żeby odczytywać wydarzenia oczami miłości i wiary, jakie cechują otwarty umysł i wierzące serce. Rozważaniami zwartymi w tej książce warto się również posłużyć w codziennej liturgii Kościoła (w czasie jutrzni, nieszporów, mszy…), traktując je jako krótką lekturę inspirującą na co dzień wspólnotę chrześcijan, w której żyjemy. Indeks tematyczny zamieszczony na końcu opracowania pomoże znaleźć kluczowe słowa. Tytuły rozważań na poszczególne dni wskażą pewien kierunek.

Zapraszamy na duchową ucztę. Każdego dnia poczęstujcie się jedną porcją słów papieża Franciszka. Czytajcie bez pośpiechu. Codzienna lektura ma swój własny rytm. Na pewno odkryjecie w sobie powody, które coraz bardziej będą was umacniać w nadziei i przybliżą do Boga, a także do spotkania z braćmi. Taki jest zamysł. Delektujcie się…


o. Fernando Prado Ayuso CMF
Wydawnictwo Misjonarzy Klaretynów


* Primerear – neologizm użyty przez papieża Franciszka w Adhortacji Evangelii Gaudium, nr 24, odnoszący się do uprzedzającej miłości Boga, który pierwszy podejmuje inicjatywę (por. 1 J 4,10.19) – przyp. tłum.8

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama