Dobro jest, kiedy je czynisz

Inspiracje do chrześcijańskiego życia na każdy dzień - Słowo wstępne

Dobro jest, kiedy je czynisz

Josef Dirnbeck

Dobro jest, kiedy je czynisz

Inspiracje do chrześcijańskiego życia na każdy dzień

ISBN: 978-83-7516-116-8

wyd.: Wydawnictwo Święty Wojciech 2009



Spis treści
Słowo wstępne 5
1. Obudź się, bądź wrażliwy cz. I, cz. II9
2. Niech Bóg odgrywa ważną rolę w Twoim życiu 39
3. Bądź dobry dla siebie 55
4. Odkryj swoich bliźnich 79
5. Bądź aniołem na co dzień 107
6. Odkryj nowy styl życia 143
7. Postaw sobie jasne cele 187
8. Otwórz się na Ducha Bożego 219
9. Pracuj nad swoją wiarą 249
10. Naucz się modlić i medytować 275
11. Wykorzystaj czas i talent 293
12. Odszukaj swój Kościół 309
13. Spójrz inaczej na cierpienia i śmierć 325

Słowo wstępne

Tytuł tej książki mógłby równie dobrze brzmieć Simplify your religion1. Świat stał się zbyt złożony. Również religia, bogata w doświadczenia dwóch tysięcy lat historii, niezliczone pisma i rozbudowany system nauczania, jest dziś trudna do przekazywania. Niniejsza książka powstała jako odpowiedź na śmiałe pytanie: „Czy da się wyjaśnić istotę chrześcijaństwa na podstawie tego, co należy czynić, chcąc być chrześcijaninem?”. Jezus nie przekazywał otaczającym Go ludziom dogmatów i nie nauczał filozofii. Był zupełnie zwyczajnym i prostym człowiekiem. Mówił ludziom wprost, co powinni czynić. Cały Nowy Testament składa się z licznych wskazań Jezusa: Czyń to! Czyń tamto! Święty Paweł i pozostali autorzy listów Nowego Testamentu naśladowali w tym swego Mistrza. Nie wymagali od współbraci pamięciowego opanowania wiadomości, lecz proponowali nowy styl życia.

Jeśli chcesz być chrześcijaninem/chrześcijanką, to odróżniaj się od innych ludzi nie tym, że masz w głowie inne idee, ale tym, że postępujesz inaczej. Chrześcijaństwo to przede wszystkim praktyka, a nie nauka. Kto jest lub chce być chrześcijaninem, nie musi wkuwać na pamięć uczonych zdań, lecz powinien zacząć od zmiany swojego postępowania.

Brat Roger Schutz, założyciel Taizé, zapytany przez młodych ludzi, jak można wejść na drogę chrześcijaństwa, dał taką — interesującą — odpowiedź: „Wybierz sobie po prostu jedno zdanie z Biblii i żyj nim, nic więcej. Zobaczysz, jak to zdanie zmieni całe Twoje życie — a wszystko inne przyjdzie samo”.

Książka, którą masz przed sobą, jest praktyczną wykładnią bycia chrześcijaninem. Nie składa się również, lecz wyłącznie z recept. Nie każda rada pasuje do danego człowieka. Niektóre są odpowiednie dla ludzi młodych, szukających wejścia na drogę wiary. Inne są skierowane do osób starszych, które być może już od dziesiątków lat starają się żyć po chrześcijańsku. Jedna myśl będzie odpowiednia dla osób samotnych, inna dla żyjących w związkach i rodzinach. Jednak wszystkie te zalecenia odnoszą się do wiary i mają swe źródło w Piśmie Świętym. Każdy rozdział książki rozpoczyna się od recepty do bezpośredniego zastosowania, wynikającej wprost ze wskazań Jezusa lub słów Pisma Świętego. Potem następuje jej interpretacja, będąca czymś w rodzaju subiektywnej propozycji, dotyczącej sposobu chrześcijańskiego życia, której przyświeca motto: Tak mogłoby to wyglądać. Ma ona pobudzić czytelnika do kreatywności i odkrywania własnych możliwości realizacji chrześcijaństwa. Wskazówki te są na pewno inspirujące, bo to, co konkretne, jest zawsze inspirujące.

Życzę powodzenia podczas wcielania w życie nauki Jezusa. Same tylko dobre pomysły i wiedza, co należałoby robić, niewiele znaczą. Dobro istnieje tylko wtedy, gdy jest czynione. I nie zapomnij: nawet jedna jedyna zrealizowana wskazówka Jezusa może stanowić pierwszy krok na drodze nowego, pasjonującego życia i „początek wspaniałej przyjaźni”.

Bernhard Meuser

PS. Niemal zapomniałbym powiedzieć, jak korzystać z tej książki. Nie czytaj jej od początku do końca. Najlepiej wybierz jedną myśl, która do Ciebie pasuje. I zrób coś z tym!


1 „Uprość swoją religię” — przyp. tłum.

opr. aw/aw



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama