Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Cendrzak

Nowenny i modlitwy do Matki Bożej

ISBN: 978-83-60703-50-2

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2007

Wybrane fragmenty
Wstęp
Modlitwa do Matki Bożej
Oddanie się Najświętszej Maryi Pannie
Modlitwa św. Bernarda
O pomoc w sprawach materialnych
W intencji rodziny
Modlitwa matki oczekującej potomstwa
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego
Wstęp

Każdy człowiek, niezależnie od wieku, od koloru skóry, od tego, w jakiej kulturze wyrasta, żywo reaguje na słowo "matka". Zawiera ono bowiem ogromny ładunek uczuć. To słowo dziecko wypowiada jako pierwsze z wielką radością i nadzieją. Matkę wzywamy zawsze, gdy chcemy podzielić się radością, ale jeszcze częściej, gdy czujemy się zagrożeni, gdy gnębi nas ból i smutek, gdy nie wiemy, gdzie szukać pomocy.

Bóg Ojciec, posyłając na świat swego umiłowanego Syna, wybrał dla Niego Matkę, by mógł odczuć miłość matczynego serca, by miał na ziemi osobę bliską, której mógłby zaufać i całkowicie zawierzyć Jej swoje życie.

Jezus, umierając na krzyżu, dał nam Ją za Matkę, byśmy w trudnych sytuacjach życiowych z całą ufnością mogli się do Niej zwracać i doznawać Jej matczynej opieki oraz prawdziwej miłości. Jezus dał swoją Matkę ludziom, ponieważ wiedział, że jest Ona potrzebna każdemu dziecku. Matkę, która będzie wiernie stać pod krzyżem każdego dziecka, tak jak stała pod Jego krzyżem.

Maryja otoczyła swą opieką apostołów i wszystkie Boże dzieci. Jej obecność i matczyną troskę czujemy zwłaszcza w chwilach trudnych, w osamotnieniu, w bezradności. To właśnie do Niej najchętniej zaczynamy się modlić, kiedy nie możemy sobie poradzić z różnymi problemami, z sobą. Do Niej się uciekamy, w Jej pomoc i wstawiennictwo wierzymy, kiedy wszystko zawodzi, kiedy wydaje nam się niemożliwe wyjście z trudnej sytuacji. Jak pisał Jan Lechoń: w Nią wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy. Od wieków bowiem nie słyszano, aby kto, uciekając się do Niej, nie został wysłuchany.

Kiedy trudno nam się modlić, kiedy zagonieni nie możemy zdobyć się na regularną modlitwę, kiedy wszystko się w naszym życiu wali, bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam Jej obecności i wstawiennictwa. Potrzeba nam tej świadomości, że mamy Matkę, która wszystko rozumie, która kocha każdego z nas i do której możemy się zwrócić z prośbą o pomoc w każdej chwili.

Niech ten zbiorek modlitw do niebieskiej Matki umocni naszą więź z Maryją, niech pomaga nam przetrwać trudne chwile, niech umacnia w nas nadzieję i ratuje nas przed zniechęceniem. Maryja zawsze nas wysłucha i zawsze da nam więcej, niż Ją prosimy. Gdy prosimy, nigdy nie pozostaje nam dłużna i zawsze jest blisko, gotowa pomagać.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa rozważanie wstawiennictwo Matka Boza modlitwa za przyczyną
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W